Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Пъстра палитра от събития през април в Стария Пловдив

В предаването ни "Турагент" тази седмица ви отведохме до Пловдив и по-точно Стария Пловдив. През 1956 год. той е обявен за Архитектурно-исторически резерват, през 1979-а получава златен европейски медал за опазване паметниците от миналото, а от 2011 г. е и в списъка на археологическите резервати.

Разположен е в централна градска част върху Трихълмието, съставено от тепетата Небет, Таксим и Джамбаз. Заема площ от около 35 ха.  Съчетанието на преобладаващите Античност, Средновековие и Възраждане в едно самостоятелно ядро в рамките на съвременния град е единствено по рода си в нашата страна. От римския период и късната античност в „Старинен Пловдив” най-цялостно са съхранени Античният театър, Античният форум, Римският стадион, раннохристиански базилики, обществени и частни сгради, водопроводи, улична мрежа и части от крепостните стени, изграждани през античността и Средновековието. От възрожденския период е съхранена автентичната архитектура, както и няколко църковни и училищни сгради.

Именно богатствотоот архитектурно-исторически забележителности са и причина резервата да е толкова известен не само у нас, но и в чужбина. Доказателство за това е ръстът в туристическите посещения през 2018 г., спрямо 2017 г. През изминалата година Старият Пловдив е посетен от 139 676 души, а през 2017 г. от 115 485, поясни пред радио „София“ Юлияна Йорданова, ръководител на отдел „Маркетинг и реклама“ в ОИ „Старинен Пловдив":

Целият април ще бъде посветен на отбелязването на 50-годишнината на Общинския институт „Старинен Пловдив“. Той управлява и контролира всички дейности по реставрация, консервация, рехабилитация, озеленяване, осветление и стопанисване на територията на архитектурния резерват, провежда културна и информационна дейност в резервата и предоставя съвременни възможности за развитие на културен туризъм, набиране на средства, постоянен мониторинг, документиране и архивиране.

А още един акцент от програмата за отбелязването на годишнината е Втората международна изложба на мозайки, в която взимат участие 40 автори от 10 страни, откриваща се на 18 април, която ще продължи до 6 май в Балабановата къща. На 19 април пък ще се проведе научната конференция по мозаистика.

Повече подробности за събитията под знака на годишнина на „Старинен Пловдив“, чуйте от Донка Налбантова ръководител на отдел „Културна политика и информационно обслужване“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Какъв ще бъде туристическият сезон тази година

С майските празници се поставя и началото на морския туризъм. Оказва се, че почивката тази година ще ни струва около 10-15% повече. Много от българите ще предпочетат отново да пътуват за празниците, като една от обичайните дестинации е не само Гърция, но и нашето Черноморие. Подробности разказа Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на..

публикувано на 25.04.24 в 15:57
Хари Тончев и Даниеле Феббо

Двама от "Хари Тончев трио" свирят на живо по специфичния си начин

Българският джаз китарист Хари Тончев от 2 седмици е в България и се готви за сценична изява с формацията си, в която участват и контрабасистът Даниеле Феббо и барабанистът Борислав Петров. Китаристът е роден в Пловдив, но от 2019 г. живее в предградията на Чикаго и се изявява в различни американски щати. Пред БНР-Радио София той посочи,..

публикувано на 25.04.24 в 15:40

Село Шишковци ни очаква да празнуваме Лазаровден

Как се празнува Лазаровден в село Шишковци – родното място на художника Владимир Димитров-Майстора? Това може да разберете, ако се отзовете на поканата от кмета Илияна Петрова, и посетите селището на 10-ина километра от Кюстендил тази събота, 27 април. "Спряхме се на този празник, заради позабравените традиции – обясни пред БНР-Радио..

публикувано на 25.04.24 в 14:26

"60 от сърце" - безплатни театрални представления за деца и уязвими групи

Режисьорът Олег Степанов, продуцентът Траян Велев и актрисата Десислава Моралес са екипът, който стои зад множество инициативи, за които разказаха при своето гостуване в предаването "Добър вечер, София". Първият спектакъл разработен от тях е "Островът на съкровищата". Идеята за създаването на детско представление идва от Олег Степанов,..

публикувано на 25.04.24 в 13:50

В "Musicca Per Dramma" Йордан Владев влага свои авторски композиции от спектакли и филми

55 души на сцената е ангажирал композиторът Йордан Владев, за да представи авторския си концерт, озаглавен "Musicca Per Dramma", в Централния военен клуб (ЦВК) в София. Събитието е насрочено за 28 април, навръх Цветница. "Това е проект, който е базиран върху музика за театър, за кино, която съм писал през последните над 20 години...

публикувано на 25.04.24 в 13:10

Откриват с изложба обновения Клуб на фоторепортера в подлеза под Ларгото

Клубът на фоторепортера отново отваря врати в подлеза под Ларгото. След обновяването, в него ще бъдат представени фотографии на изявени български и чуждестранни фоторепортери от национални медии. Те ще покажат най-силните си кадри от България и света. На 14 май ще бъде открита изложбата “Фотожурналистиката е жива“, която показва състоянието на..

публикувано на 25.04.24 в 12:25

Виолина Доцева и Кристина Топалова – KEYA с първи съвместен музикален проект

Първият си съвместен музикален проект осъществиха Виолина Доцева и Кристина Топалова - KEYA , споделиха те пред Радио София. „Преди това имахме един музикално-театрален проект, по сонетите на Шекспир, който аз инициирах. Не познавах тогава Виолина и си казах, че много ми харесва нейната енергия и нейното излъчване, и искам да работя с нея“,..

публикувано на 25.04.24 в 11:11