Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Кохлеарната имплантация - шанс за пълноценен живот на децата с проблеми със слуха

Снимка: fonio.bg
Около 400 хиляди души  у нас имат проблеми със слуха. На всеки 1000 новородени са засегнати от едно до три деца. По повод 20-годишнината от първата кохлеарна имплантация, извършена в България, специалистите изтъкнаха значението на ранната диагностика и лечение, за да може да се развият говорните способности на децата със слухови проблеми. При интервенцията се инплантира електронно устройство, което им помага да чуват и да живеят пълноценно. Родителите обаче се обръщат късно към специалист и това повлиява развитието на децата, алармират специалистите.

Значението на профилактичните прегледи открои доц. д-р Соня Върбанова от УНГ клиниката в болница "Царина Йоанна-ИСУЛ" - първата клиника, в която е извършена кохлеарна имплантация в България:

"Проблемът е, че в момента нашата здравна система е в колапс - липсват старите поликлиники, профилактичните прегледи, които правихме като ушни специалисти в цялата страна, в различните възрастови групи: в детска възраст, в училищна възраст. Тогава своевременно се дефинираха не само проблемите с чуването. Сега, в XXI век, информираността на родителите е много голяма, но всъщност е тяхна отговорността при някакъв проблем да се обърнат към специалист".

По отношение на слуховите проблеми, доц. Върбанова каза, че голям процент от тях са вродени, като етиологията е разнообразна. Много от слуховите увреждания настъпват по време на развитието на организма или при генетични непълни увреждания, които се развиват през годините. Част от родителите обаче, не желаят да дефинират проблема:

"Истината е, че колкото по-рано се дефинира този проблем, толкова възможностите за повлияване, дори и медикаментозно, са по-големи".

Снимка: ВМАНай-добрата възраст за имплантация при децата е около 1 годинка, посочи пред Радио София проф. д-р Венцислав Цветков, началник на УНГ клиниката на ВМА - другият център в София, в който се извършват кохлеарни имплантации. Операциите се извършват в клиниката от 15 години:

"Това е центърът, в който са имплантирани най-малките деца, под една годинка. Имплатираме и пациенти над 18 години, най-възрастният ни пациент е на 68-70 години. Здравната каса го позволява. Вече сме оперирали над 200 пациенти. Основното показание е тежко чуване или пълна глухота - било след раждане или в не детската възраст. И това е единственият начин - имплантацията, за да бъде преодолян един такъв много сериозен проблем".

До момента в клиниката няма случай на пациент със сериозни усложнения. Престоят е около 2-3 дни, интервенцията се понася много добре от пациентите, посочи специалистът.

"Болка на практика почти никаква няма. В началото има белег над ухото, след това той става невидим изобщо. Иначе казано: това е утвърдена операция, която се понася леко от пациентите".


Операцията се поема от НЗОК, посочи проф. Цветков. Не са малко обаче и проблемите - специалистът отбеляза, че финансирането по клиничната пътека не е достатъчно за дейностите, свързани с нея, заради което дори големите болници нямат интерес да правят операцията. Той даде за пример подобен род операции в Австрия, оценени на над 12 хиляди евро.

Още за това какво представлява имплантацията - чуйте в звуковите файлове!




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 25.04.24: Парламентът отстрани председателя Росен Желязков

На днешния 25 април 2024 година гости в предаването "Форум" бяха Емил Соколов и Стоян Панчев. Те се спряха на следните теми: Политическите акценти от деня Ден преди да спре да заседава редовно: парламентът отстрани председателя Росен Желязков ПП-ДБ-СС пак поискаха Благовест Георгиев да се оттегли от Столичния общински съвет Повече..

публикувано на 25.04.24 в 18:12

Популяризиране на социалните услуги сред църковната общност

Стартира проект за популяризиране на социалните услуги сред църковната общност озаглавен "Социална свързаност и подкрепа". Началото беше дадено с двудневен семинар на 25 и 26 април 2024 г., като събитието се провежда в село Горна Малина и град Елин Пелин. Домакини на семинара ще са Центровете за социална рехабилитация и интеграция "Свети Йоан..

публикувано на 25.04.24 в 17:34

Информационни сесии в областите Монтана и Русе в полза на сезонните работници

Европейският орган по труда ( ЕОТ) организира Информационни сесии в България с насоченост към български сезонни работници в селското стопанство във Франция. В тях на 24 и 25 април 2024 г. ще вземат участие експерти от администрацията на Националната комисия за борба с трафика на хора (НКБТХ), както и местните комисии за борба с трафика на..

публикувано на 25.04.24 в 17:33

Третото издание на Международния фестивал "Артис" се открива на 30 април

На 30 април ще се открие Третото издание на Международния фестивал за класическа музика и изкуства "Артис".  В предаването "Радиокафе" с акцент по темата  е разговорът с Ваня Пешева – създател на фестивала, и младата участничка Йоана Милкова . "Преди няколко години стартирах тази идея за фестивал с единствената цел да предоставя възможност..

публикувано на 25.04.24 в 16:15

Какъв ще бъде туристическият сезон тази година

С майските празници се поставя и началото на морския туризъм. Оказва се, че почивката тази година ще ни струва около 10-15% повече. Много от българите ще предпочетат отново да пътуват за празниците, като една от обичайните дестинации е не само Гърция, но и нашето Черноморие. Подробности разказа Димитрина Горанова, председател на Асоциацията на..

публикувано на 25.04.24 в 15:57
Хари Тончев и Даниеле Феббо

Двама от "Хари Тончев трио" свирят на живо по специфичния си начин

Българският джаз китарист Хари Тончев от 2 седмици е в България и се готви за сценична изява с формацията си, в която участват и контрабасистът Даниеле Феббо и барабанистът Борислав Петров. Китаристът е роден в Пловдив, но от 2019 г. живее в предградията на Чикаго и се изявява в различни американски щати. Пред БНР-Радио София той посочи,..

публикувано на 25.04.24 в 15:40

Село Шишковци ни очаква да празнуваме Лазаровден

Как се празнува Лазаровден в село Шишковци – родното място на художника Владимир Димитров-Майстора? Това може да разберете, ако се отзовете на поканата от кмета Илияна Петрова, и посетите селището на 10-ина километра от Кюстендил тази събота, 27 април. "Спряхме се на този празник, заради позабравените традиции – обясни пред БНР-Радио..

публикувано на 25.04.24 в 14:26