Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Важните стъпки за достъпна градска среда

В предаването "Вашият глас" днес ви разказахме за една от най-добрите български тенесистки - Зоя Чавдарова. Въпреки че Зоя играе при различни условия – в инвалидна количка, това не я спира да печели медал след медал от международни състезания, а следващата ѝ цел са Параолимпийските игри в Токио през 2020 г.  

Когато се срещнахме със Зоя, тя току-що беше взела поредната си награда от конкурса за участие в програмата “Спортни таланти”, но след това ѝ се наложи да се справи с предизвикателството на един обикновен софийски тротоар. Освен липсващите тротоарни плочи, наклонената повърхност, по която Зоя трябваше да се придвижи, беше полуразрушена, парапет липсваше и като цяло пътят напред без чужда помощ беше невъзможен.

Зоя Чавдарова

Зоя, която се подготвя за състезания в Холандия, ни разказа, че там всичко е достъпно за хора с увреждания и проблемът с придвижването, който се среща у нас, не съществува. 

Ние се свързахме с Калоян Карамитов, координатор "Градска среда" на общинската инициатива "Визия за София", за да разберем до каква степен е достъпна столицата ни за хора с увреждания и какви мерки се предвиждат в тази насока за хората, които се нуждаят от специфична инфраструктура.

Той призна, че в сравнение с някой от големите европейски градове, вероятно столицата ни изостава по отношение на достъпността, но през последните няколко години усилено се работи средата да се пригоди, за да могат хората в неравностойно положение не само да се придвижват, а и да се ориентират в самата среда.

Карамитов посочи, че едно от най-важните задачи при планиране на средата, е инфраструктурата да се разглежда като една цялостна информационна система, която да взаимодейства с хората.

Най-голяма стъпка в посока създаване на цялостно достъпна среда в града, обясни Карамитов, е Стратегията за достъпна градска среда, която предвижда да не се издава Акт 16 на сгради, които не са изградили съоръжения за достъпност за хора с увреждания, което ще важи за всички сгради в София. 

Той допълни още, че новата наредба на НАГ за градската среда, по която се работи в момента, ще включва всички елементи от градската среда, в това число лампи, кошчета, скосявания, стълбища и подходи на сгради, като ще бъдат предложени съответни критерии за изпълнението им, за да може когато се ремонтира или облагородява дадено пространство, да бъде осигурена достъпна среда за всички ползватели.

Цялото предаване - чуйте в звуковия файл.

Ако и вие имате нерешен проблем с институциите в София и не знаете към кого да се обърнете, потърсете ни във фейсбук страницата на Радио София, на имейл glas@bnr.bg, както и на телефон 02/ 93 36 200. Не забравяйте да оставите име и телефон за контакт. Ние ще се свържем с вас.

Последвайте Радио София и в Instagram. Харесайте и страницата ни във Facebook.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34