Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Телашчица - труднодостъпната красота на Адриатика

Снимка: pp-telascica.hr
За разлика от дестинации като Дубровник, Задар или Сплит, малко българи могат да се похвалят, че са открили чара на природния парк "Телашчица" в Хърватия. Ето защо си струва да се запознаем с някои от неговите прелести.

Телашчица e eдинственият природен морски парк в Хърватия, отделен от известния национален парк "Корнати" през 1988 г. Там ви очакват безкрайни пейзажи, скалисти брегове, съчетани с труднодостъпната красота на Адриатика. Територията му включва 13 малки острова около известния Дуги оток, и още 6 във вътрешността на залива Телашчица. Снимка: pp-telascica.hrОбщата площ на парка е малко над 70 квадратни километра, от които близо 30 км са на сушата и 44,5 км - в морската акватория.

Може би най-привлекателни за туристите са скалните масиви в открито море. В Телашчица те са най-високите в Адриатика. Простират се няколко километра навътре в морето и достигат височина от 150 м. На северозапад излизат извън границите на природния парк, като там се извисяват на цели 208 м. След това отвесните скали постепенно се снижават на юг - под връх Муравяк, и изчезват под морето. Да стоиш на ръба на скала пред пропаст и сигурна смърт, възхищавайки се на простотата и суровостта на пейзажа е наистина уникално изживяване - казват докосналите се до този природен феномен в Хърватия.  

Карстовият терен на парка "Телашчица" осигурява местообитания на над 70 вида птици. Особен интерес представляват хищниците - сивият сокол гнезди по скалите, а съвсем нормално е да забележите и неговия събрат - медитеранският сокол, наричан още соколът на на Елеонора. Той е с тъмно оперение и използва хърватския парк за кратка отмора в полета си за Малта, където гнезди.

Скалите не са единствената забележителност на природния парк "Телашчица". Насред девствени борови гори, се открива път към спокоен залив с тюркоазено синя вода, контрастираща на каменната красота наоколо. Въпреки че не се вижда открито море, заливът привлича с тихите си и плитки води, където през лятото организирани групи от деца и Снимка: pp-telascica.hrвъзрастни плуват под вода и изследват крайбрежните скали. Малко по-встрани котва са пуснали и десетки бели платноходки.

Как можем да стигнем до природния парк "Телашчица". Предвид това, че 64% от него заема морето, най-естествено е да се стигне с кораб. Може да се наеме корабче, а ако пътуваме с туристическа агенция, тя може да направи това вместо нас. Въпросната агенция обаче трябва да има специално разрешение за работа на територията на природния парк. Ако идваме от континенталната част, най-удобно е да се дойде от Сали - най-близкото населено място до парка, а до Сали може да се стигне с редовния морски транспорт от град Задар.

Приятно пътуване!


Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34