Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Директорът Антоан Тонев: Любовта към знания и духът в СМГ са в основата на успехите

4
Снимка: СМГ
В последния ден от седмицата, посветена на новата учебна година, гостуват директори на (едни от) най-желаните гимназии в София. Настроението е приповдигнато, вдъхновени и заредени сме за още една година работа с нашите прекрасни ученици.

Антоан ТоневС тези думи започна Антоан Тоневдиректор на Софийска математическа гимназия „Паисий Хилендарски“ (СМГ). 

Той е и преподавател по история, а тази година ще бъде и класен ръководител на V клас -

да види системата и отвътре, от гледната точка на учителя.

В учебното заведение последна са приети 159 деца след четвърти и 159 – след седми клас

СМГ е на първо място в София и на второ – в България на националното външно оценяване след седми клас и по двата основни предмета.

Наистина не е лесно да си на първо място и да се задържиш на тази позиция. Отличителното при нас е специфичния дух, дух който търси хиляди решения и преодолява предизвикателствата с най-вярното. Децата го наричат „СеМеГейски дух“. Нашите ученици са вечно питащи, търсещи и предизвикващи авторитетите. Не вървят по утъпкани пътеки. И това ги прави успешни.

По-високите изисквания на съвременните ученици могат само да ни мотивират и да ни карат да се усъвършенстваме.

Учебният процес е доста сложно организиран, призна директорът. Децата учат на 2 смени, в 7 учебни блока. Недостигът на класни стаи се преодолява с „магии“.

Училището продължава да кипи от дейност и в събота и неделя – тогава се провеждат школите по националните програми и се подготвят най-талантливите за национални състезания и олимпиади.

Тази година възпитаниците на учебното заведение са се явили на 13 национални кръга на олимпиади. Дори първенецът по философия е от СМГ – гордее се Антоан Тонев:

За да учиш в СМГ и да успееш, трябва да си посветен на любовта към познанието. Трябва силно да обичаш някоя наука и да полагаш усилия да се усъвършенстваш.

Целенасочената подготовка за влизане в СМГ (в пети клас) трябва да започне още от втори клас. И то ако родителите виждат талант на детето в областта на математиката, без да го натоварват със свръх очаквания. Конкуренцията е голяма – 800 деца се състезават за 156 места.

След седми клас шанс за прием в СМГ имат учениците с висока оценка по математика (тя се утроява, за разлика от оценката по БЕЛ).

Най-добрите деца са със свободни умове, които не признават бариери пред себе си, допълва още директорът на гимназията. По думите му, голяма част от успеха се дължи и на прекрасните взаимоотношения между учители и ученици.

Най-новите попълнения преподаватели за от млади хора – на около 23-24 години, току-що завършили университет.

Оказва се сред най-големите предизвикателства пред ръководството на СМГ са предразсъдъците на някои родители и недостатъчната материална база.

Чуйте целия разговор на Катя Василева с Антоан Тонев.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Хладно и дъждовно, в София – до 8°

Днес ще бъде облачно с валежи от дъжд, главно в Южна България и североизточните райони. Вятърът ще е умерен, от северозапад, в източните райони – от североизток и с него ще нахлува студен въздух. Дневните температури ще се понижат и максималните ще бъдат между 8° и 13°, в София – около 8° . Вечерта от северозапад облачността ще започне да се..

публикувано на 19.03.24 в 07:20

"Форум", 18.03.24: (Не) иска ли Бойко Борисов премиерът да е Габриел?

В деня, когато се очакваше ротираният премиер Мария Габриел да представи пред президента Румен Радев папка с имената на състава на следващия кабинет, всичко което стана, обусловено донякъде и от вчерашните преговори и нажежаване на обстановката с нощни пресконференции, безапелационно определи доминиращата тема. След размяна на реплики,..

публикувано на 18.03.24 в 19:05

Тийнейджъри получават отговор на въпроса "Какъв да стана, когато порасна?"

Второто издание на форума за професионална ориентация "Какъв да стана, когато порасна?" ще се проведе тази събота (23.03.2024) от 11:00 до 18:00 ч. в един от големите търговски центрове в София. Инициативата е насочена към ученици от 7-и до 12-и клас , както и към техните родители и учители, към студенти и всички, които търсят ново..

публикувано на 18.03.24 в 17:45

Деца и възрастни оценяват държавата

Рекорден брой деца и възрастни оцениха политиките на държавата за "Бележник 2024". Над 3 200 възрастни и деца и младежи до 18 г. се включиха в анкетите на Национална мрежа за децата (НМД) с мнение за свършеното от държавата през последната година в политиките за семействата и децата у нас. Оценките им в общо 9 области ще залегнат в мониторинговия..

публикувано на 18.03.24 в 17:29
Радан Кънев

Евродепутати приеха закон за промишлените отпадъци и за енергийна ефективност

Директива за намаляване на промишлените емисии бе гласувана и приета преди дни от Европейския парламент. Новите правила имат за цел да намалят замърсяването на въздуха, водата и почвата от промишлените инсталации и големите животновъдни стопанства. Докладчик на директивата е българският депутат Радан Кънев , с него бе и разговорът по..

публикувано на 18.03.24 в 16:50
Д-р Неделчо Тотев

Болнични организации са завели дело срещу Анекса към НРД

В Анекса към Националния рамков договор (НРД) от 20.02.2024 г.  , реграментиращ взаимоотношенията на изпълнители (лекари) на здравни услуги и Националната здравноосигурителна каса (НЗОК) има много поводи за недоволство. Различни сдружения на лечебните заведения обаче са единодушни по отношение на въведени прагове за минимални възнаграждения..

публикувано на 18.03.24 в 15:40

Младежките политики в ЕС

Трябва ли младите хора в ЕС да бъдат по-активно въвлечени във вземането на решения и създаването на младежки политики. Това е въпросът, който журналистът Александра Илиева задава на своите събеседници – членове на младежки организации в България, които доказват, че младите хора могат да бъдат активни – стига да им дадем шанс и да чуем какво..

публикувано на 18.03.24 в 15:27