Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Едно невероятно изживяване във виртуална реалност

Conglomerate: Да бъдем на 10 спектакъла едновременно

Как с помощта на т.нар. "върхови технологии" можете да се пренесете буквално на сцената на няколко различни български представления и да присъствате там непосредствено сред актьорите? Такава възможност дава изключително любопитният проект Conglomerate, който е част от паралелната програма на "ACT festival за свободен театър".

Чрез маски за виртуална реалност, стилизирани в глави на пчели, зрителят надниква в 10 спектакъла, сканирани специално за проекта. „Загубата“ на зрението дава възможност за „вглеждане“ отвъд - в един друг, различен свят, казват от екипа на проекта, чийто куратор е Огняна Серафимова.

Светломира СтояноваПроектът беше създаден специално, за да представи България на Световното сценографско квадриенале в Прага, което се провежда веднъж на 4 години и показва най-доброто от целия свят в направление сценография и театрална архитектура. И тъй като обикновено се представя само един артист, Огняна Серафимова реши тази година да бъдат показани различни български представления от изминалите 6 години в 6 различни жанра - куклен театър, драматичен театър, опера, танц, пърформанс и кино. Някои от тях все още се играят, други не, а филмът „Директор на водопад“, който е част от проекта дори още не е по кината, разказва Светломира Стоянова, мениджър на проекта Conglomerate.

Някои от посетителите никога не са посещавали опера или театър, защото в техните представи това е останало като нещо остаряло и „прашасало“, но всички остават изненадани колко провокативно и интересно може да бъде изкуството в 21 век. Голяма част от тях се мотивираха да отидат да видят на живо представленията, които още се играят, споделя още Светломира.  

Още за проекта CONGLOMERATE чуйте от разговора с нея.

До края на ACT festival остават още няколко вълнуващи представления. Това са:
Международната колаборация „Сияние“- движенчески и светлинен спектакъл, чието първо представяне в София е днес от 18:30 в НАТФИЗ. Създаден от танцова компания “Дюн” (България) и звуковия артист Абел Корински от Германия.

Hating machine на Марион Дърова ще бъде представено от 20:00 часа в ДНК - пространство за съвременен танц и пърформанс.

Утре, 23 октомври, в бекстейджа на Театър „Азарян“ ще можете да видите  „Цикадите“ на Александра Петрова, носител на ИКАР за 2017 в категория „Дебют“. Пиесата е по съвременна българска драматургия на Мирослав Христов.
“SIX LOVE SONGS” е закриващото представление в програмата на ACT фестивал 2019 - хореографски концерт на Жана Пенчева, който по хумористичен начин изследва провалената любов.

Днес и утре до 18.00 часа във "Фотосинтезис" пък ще можете да тествате виртуалната реалност на арт проекта "Конгломерат".

Репортерът Антония Руменова изпита лично преживяването и разговаря със Светломира Стоянова


 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34