Ефирни телефони: 02 963 56 50 и 02 963 56 80
Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Фолклорни или копирани от холивудските филми – нека има повече сватби

Снимка: Архив
Карнавалите и колорита на костюмите и маските у нас и по света - тази седмица това е фокусът на „Радиоприемница“.

В този контекст не бива да пропускаме и сватбите със своята характерност на ритуали и костюми, облеклото на различните участници.
Какви се тенденциите напоследък? Сватба в народна носия или с класическа бяла рокля?

Традиционна българска сватба или реплика на ритуал от някой филм?
Какъв е изборът на младоженците днес?

Събеседници са сватбените агенти Мария Липчинска и Моника Димитрова, както и етномузикологът и фолклорист към БАН доц. Веселка Тончева.

Сватбите отново са на мода. Хората много се женят – акцентираха с усмивка сватбените агенти. – Още има почитатели на съжителството на семейно начала, но все повече бракове се регистрират през последните години.

Като че ли се завръща традицията да се вречеш на някого, да искаш да останеш дълго или цял живот с него, да сложиш халка на пръста му…

Забелязва се привнасяне на елементи от западните традиции при сключване на брак, но сватбените агенти не виждат нищо лошо в това. Филмите очевидно влияят на децата, които растат и в един момент – те вдигат сватба. В същото време има традиционни български детайли в ритуала, които неизменно присъстват: разчупването на питата, народните хорá …

Западното влияние е от близо 90-100 години, допълни доц. Веселка Тончева. Бялата сватбена рокля не е „откритие“ от последните години. Въпреки народните танци, обаче сватбата днес е по-скоро в друг план, не в рамката на традиционното, фолклорното. Във фолклорната култура елементите и действията, обредните предмети и символиките са много повече. Съвремието е редуцирало много от тях. Богатството на чисто българския традиционен ритуал е свързано и подчинено на благопожеланията към младото семейство – за щастие, за деца, за дълъг семеен живот… И вярата играе съществена роля – ако нещо не се направи по правилата – бъдещото благополучие се поставя на карта… Днешната сватба е много по либерална, позволява много повече импровизация.

Мария Липчинска и Моника Димитрова допълват, че понякога днешните младоженци избират тема, която доминира по време на сватбата – ретро, великият Гетсби, или цветова, на която се подчинява аранжирането на украсата, цветята, менюто… Може да изберат екзотично или дори екстремно място, за да бъде по-запомнящо преживяването.

Предпочитанията са за летни сватби, понякога дори и по вечерно време. Но колкото по-неочаквано е времето или мястото (море, планина, под вода, във въздуха), толкова е по-широко полето за импровизация.

Нека има повече сватби, независимо дали фолклорни или „бели“ - пожела доц. Тончева. За българина отколе сватбата е ключов момент в живота. Изборът на партньор, на спътник е от изключително знамение за възпроизводството и продължение на рода. Огромният информационен поток и интернет сякаш ни накара да търсим и да се върнем към себе си. Преоткриваме традициите с нови очи…

Разговора с Мария Липчинска, Моника Димитрова и доц. Веселка Тончева чуйте в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Бъдете наши приятели във Facebook, следвайте ни и в Instagram. За да научавате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

"Форум", 19.04.24: Феминистките застрашават ли привилегиите на мъжете?

Завършва седмицата, в която коментатори на "Форум" бяха социологът Мила Минева и Матю Стоянов, по-известен като рапърът Жлъч. В последния работен ден ангажимент остави на дистанция Жлъч, но се включи с мнение по телефона. Сред акцентите, които детайлно коментира Мила Минева (както и Жлъч от Стара Загора), бяха: Българското..

публикувано на 19.04.24 в 18:25

Нова възможност за децата в нужда

Фондация "Програма Генерация" помага на деца без родители чрез менторска програма и набиране на средства за по-добър старт в самостоятелния им живот. Мисията е те да бъдат предпазени от декласиране и да получат подкрепа в професионалния им път, за да станат пълноценни хора за себе си и останалите в общността. Усилията на фондацията са..

публикувано на 19.04.24 в 17:48
Иво Желев

Иво Желев: Не знаем достатъчно за украинските бежанци, за да им помогнем за интеграцията

Над 180 хил. украински бежанци са получили временна закрила в България след избухването на войната през 2022 г. В момента на територията на страната пребивават 72 хил. души . Тези факти говорят, че България е по-скоро транзитна дестинация за украинците. Това отбеляза пред БНР-Радио София Иво Желев  - експерт-анализатор, след..

публикувано на 19.04.24 в 17:11
Светът е настръхнал от възникналия конфликт между Израел и Иран

Седмицата в САЩ: Израел, Иран, Украйна, Тръмп

Израелско нападение в Иран Тази сутрин израелската армия е нанесла удар в Иран в отговор на баража от ракети и дронове срещу Израел миналия уикенд. Не се знае все още какви са щетите, но намерението е било да се изпрати послание, че Израел има възможността да нанася удари в Иран. Погледите са насочени към реакциите. Съединените..

публикувано на 19.04.24 в 15:57
Хърватският премиер Андрей Пленкович

Година и 3 месеца след влизане в еврозоната, в Хърватия цените са удвоени

Оправдаха се опасенията за масово поскъпване след приемане на еврото за валута в Хърватия , съобщи пред БНР-Радио София оттам журналистката Диана Гласнова , главен редактор на сп. "Родна реч". Поскъпването беше обусловено от превръщането на предишната национална в евро, както и от закръгляването нагоре от страна на търговците. Освен..

публикувано на 19.04.24 в 15:24
Гергана Димитрова  и Даниел Ненчев -

"За фотографията" на Сюзън Зонтаг - писана преди съвремието ни, важна и до днес

За фотографията и визуалната култура, разказва книгата на Сюзън Зонтаг "За фотографията". Тя беше представена в предаването "Радиокафе"   от издателя Гергана Димитрова. Преводът е на Христина Кочемидова и Юлиан Антонов. Има ли нужда от фотография в епохата в, която всеки уж е фотограф? "Нашата визуална култура се е оформяла..

публикувано на 19.04.24 в 15:16

"Веднъж прекосиш ли океана" с премиера за България

"Веднъж прекосиш ли океана" е театрален вербатим моноспектакъл на Мартина Новакова с премиера за България. Това е полет от София до Ню Йорк, на който шестима души пътуват в едно тяло. Какво е да емигрираш? Как пресъздаваме културата си в чужда страна? Какъв образ бихме искали да има България в чужбина? Каква е ролята на изкуството във всичко..

публикувано на 19.04.24 в 14:34