Радио София https://bnr.bg/sofia БНР Радио София Sat, 27 Apr 2024 14:39:35 +0300 bg-bg https://bnr.bg/img/logos/bnr.png Радио София https://bnr.bg Адресите на любовта - Никола Фурнаджиев https://bnr.bg/sofia/post/101983412/adresite-na-lubovta-nikola-furnadjiev 101983412 Никола Фурнаджиев

Поетът Никола Фурнаджиев и съпругата му са бохеми цял живот

За поета Никола Фурнаджиев, Христо Радевски казва: “С него можеш да вървиш през цветя и тръни, да си сигурен и спокоен, да ловиш риба, да пиеш вино и да разделиш последната цигара. От близостта с такъв човек ти винаги се чувстваш виновен за това, че вземаш, а не можеш да дадеш“.

Със съпругата си Надежда Костакева, Фурнаджиев се запознава във философския факултет и двамата изкарват цялото следване в литературни сбирки с приятели, среднощни спорове за изкуство и безкрайни чаши вино в малки гостилнички.

Семейният живот, макар в оскъдица, не прекъсва връзката им с художника Илия Бешков, с Ангел Каралийчев и половинката му Вела Ушева, с Панчо Владигеров и Сиратк Скитник.

Цялата история за спокойна и споделена любов, чуйте в звуковия файл:


]]>
Акценти от програмата Sat, 27 Apr 2024 14:00:05 +0300
Как изкуството може да гради мостове https://bnr.bg/sofia/post/101983484/kak-izkustvoto-moje-da-gradi-mostove 101983484 Надя Розева

Надя Розева – за медалната скулптура и голямата си експозиция в Скопие:

Надя Розева е художник, но твори основно в една много специфична ниша – медалната скулптура. В момента в 4 от залите на Националната художествена галерия в Скопие е подредена нейна изложба, която се радва на голяма посещаемост, медийно внимание и сериозен интерес в творческите среди.

Това е най-мащабната изложба, която съм правила до момента – сподели в „Радиокафе“ Надя Розева, - в нея са включени 95 мои работи, основно медали, но има и картини. Тя показва това, върху което съм работила през последните 20 години, като съм включила и медалите, които са откупени от големи музеи в Европа“.

Изложбата предизвиква огромен интерес, има над 30 публикации в медиите. Оказва се, че това първата подобна експозиция в Северна Македония. „Това е жанр, който не е бил показван досега в страната. Медалната скулптура води своето начало от античните монети, като през Средновековието пък започват да се правят първите по-реалистични портрети върху медалите, тогава (през XV век) се създават едни от върховите постижения в това изкуство. То се развива и като свободен жанр, давайки възможност на автора да изразява своето усещане. Факт е, че в тази малка форма, която е около 15 см в диаметър, или е квадрат, или друга неправилна форма, могат да се изразят много неща. Това е лаконично изкуство, има специфични технологии ма изработка и, за щастие, се преподава в България“ – разказва и обяснява Надя Розева, която е завършила първо в съвсем друга сфера в САЩ, след което прави магистратура в НХА (най-вече заради преподавателя в специалността – проф. Богомил Николов), а по-късно учи и културна дипломация.

На въпроса ми как бива възприет в Северна Макединия фактът, че тя е българка, Надя Розева отговори, че „в средите на изкуството хората са много по-широко скроени и нямат тези политически тежести. Ето, 95 процента от посетителите на изложбата са македонци, дойде и Коле Манев, един от най-големите им съвременни автори, дойдоха дипломати, дори вицепремиера на Северна Македония, г-жа Славица Гьорковска. Това показва, че изкуството наистина гради мостове, по които можем да преведем една нормалност и добронамереност“. Надя Розева прави презентации на изложбата в 4 университета в Скопие, като провежда и семинари със студентите.

Чуйте целия разговор – ще разберете кои са големите и важни центрове, свързани с медалното изкуство в Европа, как Британският музей решава да откупи медал на нашата гостенка, кои награди в България е изработила тя и как в медалите за олимпиадата в Париж са вградени мини фрагменти от Айфеловата кула.


]]>
Акценти от програмата Sat, 27 Apr 2024 13:00:59 +0300
Поезията е откровение https://bnr.bg/sofia/post/101983523/poeziata-e-otkrovenie 101983523 Божана Славкова

Стереотипи и очаквания към жените в литературата – продължаваме дискусията, която започна Литературна агенция София на срещата им на 25.04 с дами от българската литературна сцена. С нас е Божана Славкова – първият български автор спечелил най-големия международен конкурс за поезия Mili Dueli със стихотворението „Дървото с некролозите“:

Ето и как реагира на прочитането му в ефира на Радио София:

"Мислех си за паузите, които правех и се критикувах. Като дете си творих по най-естествения начин. Тогава не осъзнаваш разликата момче-момиче. Първите поетични неща, които майка ми ми е чела са били от жени - Дора Габе, Елисавета Багряна. Връзката между женското и детското присъства във всички изкуства. Смята се, че жените пишат най-добре за деца. Но и това е рамка.

Основният проблем е как ще бъдеш приета, след като пишеш за смърт. Ти си често срещан, но рядко откриван вид. Всяка жена е по-чувствително същество. Забелязала съм, че младите които пишат поезия, повечето са момичета. Но после се губим - като се появи чувствителен мъж - уау!

Очакванията към мен бяха да съм като Петя Дубарова. Но поезията ѝ няма нищо общо с моята. Вече сме по-приети и няма нужда да се крием под мъжки псевдоним. Не мисля, че вече има какво да крием.

Не мисля, че докато пише, пишещият човек си мисли, че пише "мъжки" или "женски", не мисля, че това разделение е позитивно. Това донася изкуствено разделение.Какво е да си шампион с поезия

Нямам любима тема, стихотворението е по истински случай. Един призив към жените - да сме милички само когато искаме. Поезията е откровение."


]]>
Акценти от програмата Sat, 27 Apr 2024 11:56:31 +0300
Изчезват ли врабците https://bnr.bg/sofia/post/101983419/izchezvat-li-vrabcite 101983419

Броим врабчетата на 27.04 – интервю с Димитър Градинаров, експерт природозащита към „Българско дружество за защита на птиците“:

"Идеята на кампанията е да привлечем вниманието към изчезването на врабчетата. Освен домашните са испанските, които гнездят в гнезда на щъркели и евентуално полските. Навремето имаше струпвания в крайните квартали, останали са в незастроените места. Хранителната им база в градски условия намалява, има и по-малко подходящи места за гнездене.

В София може да се видят по старите улици като "Иван Асен". На много места вече не могат да се видят, в крайните квартали най-вече, но там и музхите са по-малко, липсват колонии на градски лястовици. Има бързолети, но те се хранят с по-високо летящи насекоми."

]]>
Акценти от програмата Sat, 27 Apr 2024 10:30:27 +0300
Какво търси поколение зет https://bnr.bg/sofia/post/101983478/kakvo-tarsi-pokolenie-zet 101983478 Андрей Илиев

Конференцията Gen Z rEvolution e мястото, на което се срещат бизнсът и Gen Z – интервю с организатора, Андрей Илиев:

"Mного е удовлетворяващо. Резултатите и разчупиха стигмата, и потвърдиха някои очаквания. Ако преди години младите не са имали толкова възможности, сега те са много. По-важното е работодателите да дадат възможност да бъдат изслушани младите. Предприемаческият им дух трябва да се пренесе. Не толкова стриктна йерархия, шеф-подчинен.

Какво търсят младежите - възможности за развитие и растеж. Не само да бъдат наемани, а и задържани. Няма толкова много представители на бизнеса днес, по-скоро даваме думата на младите. Имаме много партньорски организации. Останали са и нераздадени стипендии за едногодишна кариерна акселерираща програма. Искаме да възкресим истинските стажове в България."

]]>
Акценти от програмата Sat, 27 Apr 2024 09:48:13 +0300
Младите и ЕС https://bnr.bg/sofia/post/101983420/mladite-i-es 101983420

Трябва ли ЕС да включи младите хора при вземане на решения – интервюта с Никол Делчева – председател на студентски Клуб „Европеистика“ към СУ;·  Виктор Михайлов и Искра Лазарова – членове на студентския Клуб „Европеистика“ към СУ:

"В училище тези теми не се повдигаха. Влизането ми в специалност "Европеистика" ми помогна да съм информирана по важните теми. Потребността ми бе постепенно осъзната. 

Има тенденция при младите за гласуване по интуиция, но обикновено гласът им не е рационален. Родителите прилагат техните си виждания върху децата. Характерът на ЕС е във всеки момент да стане някой друг.

Въпреки че има предмет "Гражданско образование", в училищата познанията за ЕС е недостатъчно. Няма навлизане в конкретика. ЕС е съюз на държави с общи цели, без значение на кавгите, той води до просперитет."

]]>
Акценти от програмата Sat, 27 Apr 2024 00:33:18 +0300
"Форум", 26.04.24: Негативни отражения на предсрочните избори върху икономиката https://bnr.bg/sofia/post/101983374/forum-260424-negativni-otrajenia-na-predsrochnite-izbori-varhu-ikonomikata 101983374

Завършваме поредицата от коментарни предавания с мненията на политолога Христо Панчугов и икономиста Георги Вулджев по актуалните теми:

  • Отношенията в сглобката победиха нежеланието от предсрочни парламентарни избори. Загуба на доверие в някои партии, заради отпадане на гражданското участие в политически процес. Съучастието в управлението на ГЕРБ и ПП-ДБ ги оставя главно с твърдите електорални ядра, но едва ли ще привлече нови привърженици.
  • Мафия и жертви. Зависимости, които излизат наяве преди изборите. Пренаместване на влиянието. Възможна радикализация в подкрепата на партии.
    Ще има ли друго парламентарно мнозинство?
  • Повечето са недоволни от служебното правителство и при новите условия за определянето му. 
  • Промяната в обществото ще се отрази на промяната на политическата система.
  • "Разглобката" - политически инцидент или политическо дилетантство.
  • Негативните отражения на предсрочните избори върху икономиката и изпълнението на бюджета.
  • Евроизборите са по-интересни и по-непредсказуеми.

Георги Вулджев и Христо Панчугов

Предстои малко принудителната ваканция на предаването до изборите на 9 юни.

Очаквайте днешния водещ Лъчезар Христов, както и Антония Каменичка, и техните гости във "Форум" след вота 2в1.

Вижте още от седмицата:

]]>
Акценти от програмата Fri, 26 Apr 2024 19:10:47 +0300
Д-р Аспарух Илиев: Коклюшът е най-опасен за живота при новородените Ваксинация на всеки 5-10 години осигурява добър имунитет срещу заболяването https://bnr.bg/sofia/post/101983319/kakvo-e-vajno-da-znaem-za-koklusha-i-vaksinite 101983319

Регистрираните случаи от коклюш в страната вече обхващат 21 области. Според здравните власти България вече е в условия на епидемия, но няма извънредна епидемична обстановка - такава, каквато помним преди години. Нека не забравяме, че паниката никога не е била добър съветник. Повече разум и осъзнатост в това, как да предпазим себе си и другите, би бил правилният подход за справяне със ситуацията.

За мерките, които бяха приети днес, за ваксиниране на новородено 2 седмици по-рано от двумесечната възраст, както беше  досега, за безплатните ваксини за бременни и всичко по темата, разговаряме с д-р Аспарух Илиев - ръководител на лаборатория в Берн, експерт по безопасност на ваксините.

Тройната ваксина за коклюш, дифтерит и тетанус е една от първите ваксини, които бебето получава, официално тези ваксини са напълно безопасни, сертифицирани от шестата седмица след раждането нататък, поради което решението на здравните власти да изтеглят с около месец назад, към втория месец началото на ваксинацията, в никакъв случай не крие някакви рискове за децата, подчерта той.

Важно е да знаем, че тези ваксини са много добре тествани и нямат никакви особени странични реакции при бебетата. При малките деца може да се наблюдава от 12 до 24 часа, повишаване  на температурата, съвсем леко разстройство, но това са нормални странични реакции, които много бързо преминават и по никакъв начин не застрашават здравето, категоричен е специалистът.

"Тези ваксини нямат доживотен ефект, ефективни са при деца до 12 години, поради което след 12 години се извършва допълнително реваксиниране и в зряла възраст се препоръчва да се прави реваксиниране веднъж на 10 години. Според медика, проблем настъпва при реваксинациите в късна възраст – хората забравят, лекарите не ги информират. Наистина, заболяване като коклюша може да е неприятно дори за възрастни, поради мъчителната кашлица, която може да продължи 2-3 месеца дори, което може силно да попречи на работоспособността и на всичко, което правим, но опасност за живота има само при новородените“, посочи д-р Аспарух Илиев (▼).


За рискове от усложнения по-податливи са най-малките, а проблемът при новородените е, че заболяването протича като инфекция, с температура и усложнение, но кашлица не се наблюдава, това което там настъпва е или пневмония, или трудности в дишането до степен, в която е възможно да настъпи задушаване, поясни специалистът.

При възрастни хора заболяването започва като общо неразположение, а няколко дни след това настъпва кашличната фаза. Понякога тя може да премине бързо, но понякога може да продължи и седмици.

Известен риск има ваксинираният да бъде преносител и да зарази малко дете или друг човек, тъй като става дума за бактерия, а ваксините спрямо бактериите имат частично по-ниска ефективност, отколкото антивирусните. Хората, които са ваксинирани, дори и да се разболеят, боледуват много по-леко, а идеята за ваксинацията на майките по време на бременността е да се прехвърлят антитела през плацентата в бебето, за да може естествено да го защитават уточни д-р Аспарух Илиев.

В цяла Европа наблюдаваме увеличение на случаите на заболели от коклюш.
По думите на д-р Аспарух Илиев, три са основните причини за това - антиваксърски настроения и значително нарасналия скептицизъм към ваксините, намаления срок на действие на новия вид ваксина срещу коклюш и не на последно място - фактът, че покрай Covid-19 и носенето на маски, много по-малко се срещахме с патогени, които изграждат естествения ни имунитет

 Трябва да имаме предвид, че действителният брой болни е пъти по-висок от диагностицираните.
Ние виждаме само върха на пирамидата с тези установени 500 случая, а всъщност носителите са много повече. 

Причината за това е, че няма редовни изследвания за заболяването. Освен това то е за сметка на пациента и е скъпо. 

Д-р Илиев препоръча пациенти с упорита кашлица, която продължава повече от седмица без подобрение, да се изследват за коклюш . Обикновено това е PCR тест или бактериална култура. 

Относно ваксината, която се ползва последните 15 години, д-р Илиев заяви, че тя в действителност създава по-краткотраен имунитет. При предишната ваксина са се ползвали цели клетки на бактерията Bordetella pertussis, причиняваща заболяването, но тя е била съпътствана и с повече неразположения след поставянето ѝ. За сегашната се ползват само части от клетката на патогена, заради което тя е много по-щадяща за организма, макар и наистина с намален срок на действие. 

Все пак с подновяване на всеки 5 до 10 години човек е добре защитен. 

 В съвременното производство на ваксини като цяло се приоритизира това те да имат минимални странични ефекти и да са възможно най-щадящи. Много хора се притесняват от развитие на алергии, което в действителност е било проблем преди. Днес обаче ваксините са много по-пречистени и съвършени. 

В България например са известни много тежки случаи на усложнения вследствие на имунизация на пациенти през 70-те години с некачествена ваксина, произведена в СССР. Сред тях е имало дори смъртни случаи и увреждания, които за съжаление и до днес подхранват страха от ваксините. 

В днешно време обаче контролът при пускането на пазара на дадена ваксина е много по-строг. Страхът и съмненията, които хората хранят по отношение на ваксините, се преодолява единствено с пълна информация и прозрачност, така че те самите да могат да преценят плюсовете и минусите.
Например, въпреки че отдавна е позната ваксината срещу човешкия папилома вирус, причиняващ рак на шийката на матката, в България тя почти не се използва, заради което всяка година умират стотици жени от това заболяване.

Още конкретика чуйте в разговора на Антония Каменичка.

]]>
Акценти от програмата Fri, 26 Apr 2024 17:25:51 +0300
Започва трансформация на булевардите "Витоша", "Патриарх Евтимий", "Фритьоф Нансен" и "Ген. Скобелев" https://bnr.bg/sofia/post/101983318/transformacia-na-bulevardite-patriarh-evtimii-vitosha-fr-nansen-i-gen-skobelev 101983318 Идеята за велоалея по бул.

Предстоят редица подобрения в движението по ключови булеварди в центъра, които да дадат алтернатива на всички участници в движението, без да се затруднява движението на колите, информира зам.-кметът по транспорт Илиян Павлов.

Днес той представи проект за изграждане на нова бус лента и велоалея по бул. „Патриарх Евтимий”, премахване на велоалея от тротоара и преместването и на булеварда.

Ще бъдат трансформирани и булевардите „Витоша”, “Фр. Нансен” и „Ген. Скобелев”.

Проектът бе представен днес в Столичната община от зам.-кмета по транспорт Илиян Павлов на съвместна пресконференция с общински съветници от групата на "Продължаваме Промяната - Демократична България" ("Спаси София") Андрей Зографски, Симеон Ставрев и Димитър Петров, както и от кмета на район Средец Трайчо Трайков.

Самият проект е възложен в устройствения план още през 2011 г., но не е реализиран. Заложена е бус лента, но все още я няма.

"Искам да успокоя живущите, че решението е максимално балансирано и в него са адресирани тeхните искания", добави още Павлов.

Паркирането няма да бъде забранено в нито един участък, а ще се създаде реорганизация.

Създават се нови компенсаторни паркоместа на бул. „Витоша“ и отваряне на нов паркинг на ЦГМ с допълнителни 50 места.

Започва летният строителен сезон и предвид големия обхват и сложността на проекта, възнамеряваме да го направим през следващите седмици, каза общинският съветник Андрей Зографски. Той обясни още, че са зависими от  подходящи метеорологични условия, но искат да го изпълнят, когато София е празна, за да не се затруднява трафикът и придвижването на гражданите.

Общинските съветници изтъкнаха, че с този проект се решават редица, натрупали се, проблеми и се създават удобни алтернативи за всички участници в движението. С новата бус лента ще се ускори движението на тролейбусите, които се използват от десетки хиляди пътници всеки ден. С велосипедната алея се свързва не само пл. „Руски паметник” с ул. „Граф Игнатиев”, но и 7 съществуващи трасета в единна и удобна мрежа. 

Кметът на район „Средец” Трайчо Трайков спомена още са създаването на "червена зона", която да бъде само за живущите в района и добави, че това престои да се обсъди със Столичния общински съвет. 

]]>
Новини Fri, 26 Apr 2024 17:12:20 +0300
Коментарите на Божидар Лалов и Ивайло Симеонов https://bnr.bg/sofia/post/101983303/komentarite-na-bojidar-lalov-i-ivailo-simeonov 101983303 Божидар Лалов (вляво) и Ивайло Симеонов

БНР-Радио София продължава "да отглежда" своите коментатори Божидар Лалов и Ивайло Симеонов вече и като тийнейджъри.

В края и на този месец те изреждат какво ги е впечатлило.

Божидар Лалов малко съжалява за провалената ротация в правителството.

Смята, че предсрочните парламентарни избори са ненужни, защото трудно е да се надяваме на много по-различен състав на Народното събрание от сегашното.

]]>
Акценти от програмата Fri, 26 Apr 2024 16:52:25 +0300
Юрий Вълковски: Читалищата в малките и в големите населени места имат различни функции https://bnr.bg/sofia/post/101983274/urii-valkovski-chitalishtata-v-malkite-i-v-golemite-naseleni-mesta-imat-razlichni-funkcii 101983274

Юрий Вълковски е директор на фондация „Народни читалища“, която е създадена през октомври 2023 г. Целта е подкрепа за възраждането на българските читалища. Пред Радио София той заяви, че днес знаем много малко за читалищата у нас.

„Читалищата в София са едно, читалищата в малките села са друго, читалищата в средни като големина градове, са различни и имат различни функции. Това ми се стори много важно, защото ние ги слагаме под един общ знаменател, което означава, че не ги познаваме“, каза Юрий Вълковски.

По думите му, в селата, където не е останало почти нищо друго, читалищата са се върнали към функцията да бъдат общностни центрове.

„Те правят всичко – от това да помогнат за организация на погребение, през това да се подадат молби за социални помощи. Вчера бях в Кърджали и си говорихме, че те помагат на възрастните хора как да ползват телефоните и как да се свържат с внуците. Това са едни организации по места, където хората идват да си поговорят. В София е друго“, обясни Вълковски.

По думите му, читалищата са добри в това да отговарят на местните нужди по бърз начин. Освен, всичко друго, те са и доброволчески организации, казва Юрий Вълковски.

„Според Публичния регистър на читалищата към Министерството на културата, в София има близо 180 читалища. Според НСИ са около 142 читалища в София. Бюджетът е над 11 млн. лева, но въпросът е как се разпределя и какво се случва“, уточни Юрий Вълковски.

Според него в големите градове има пренебрежение към читалищата, основно заради остарялата база, но има и много добри примери.

„Един от примерите е читалище „Алеко Константинов“. То дълго време беше западнало, общността на район „Оборище“ се събра, върна дълговете към НОИ, започнаха да решават конструктивни проблеми със сградата, дворът. Енергията винаги идва от хората. Ние сме го забравили – читалищата са граждански организации, те са от хората и за хората“, изтъкна Юрий Вълковски.

Той призова гражданите на София да влизат в читалищата и при възможност да се включват в решаването на проблемите.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

]]>
Акценти от програмата Fri, 26 Apr 2024 16:19:53 +0300
Tърсят се млади разбивачи на градски митове, на които им пука къде живеят https://bnr.bg/sofia/post/101983249/mladi-razbivachi-na-gradski-mitove 101983249 Може да се събуди активността на тийнейджърите за промяна на средата

Над 15-годишните младежи не са включени достатъчно активно в живота на града, в това да взаимодействат с институциите, за да могат да го променят към по-добро. Независимо от множеството доброволчески акции и по-скоро инцидентни инициативи на общините за тяхното включване в местното самоуправление, това все още не се случва достатъчно често, смята Мая Цанева от сдружението „Безопасни детски площадки“.

Затова от организацията са решили да подходят към този относително скучен въпрос по нов начин.

Тръгвайки от известния филм „Ghosts Busters”, започват да потърсят млади разбивачи на градски митове – тези, които имат интересен поглед  към света около нас, активни са, интересуват се какво става около тях, искат на живеят по-добре и на по-хубаво място, не вярват много на родителите си, както повечето младежи.

"Такива хора биха могли да покажат на своите връстници и на своите родители, че имат мнение за това, което се случва около тях" – отбеляза пред БНР-Радио София Мая Цанева.

Така че точно сега се търсят младите активисти, които искат да "разбият" стената на незнанието, дезинформацията и заблудите как гражданите могат да участват в живота на своето населено място.

Инициативата се осъществява с младежи от Софийска област и от област Благоевград, на възраст от 15 до 21 г. Те трябва да си изберат градски мит или митове и да създадат видео материал, който да споделят в социалните медии, с който да „разбият“ този мит.

Експерти по медийно съдържание и представители на регионални медии, ще подготвят младежите и през юни се очаква те да представят своите клипове в социалните мрежи. Проектът стартира със срещи на Гергана Тренчева, Цоня Кръстева и Иван Узунов, експерти по медии и по видео обработка с ученици от 11. и 12. клас в Професионална гимназия по строителство, архитектура е геодезия “Васил Левски” - Благоевград.

В Софийска област предстои набирането на участници, като своевременно ще обявим старта на кампанията в ефира, и на нашия сайт.

Чуйте разговора на Лили Големинова.

  • Проектът "Млади разбивачи на градски митове" се изпълнява от Сдружение "Безопасни детски площадки" в партньорство с balkanite.net и Сдружение "Форум Регионални медии", с подкрепата на Google.org, по програма за дигитален активизъм и малки грантове на TechSoup Network, която Коалиция за медийна грамотност реализира в партньорство с Funky Citizens.

]]>
Акценти от програмата Fri, 26 Apr 2024 15:58:38 +0300
Седмицата в САЩ: Протести в университети, делото срещу Тръмп, ще забранят ли ТикТок https://bnr.bg/sofia/post/101983225/sedmicata-v-sasht-protesti-v-universiteti-deloto-sreshtu-tramp-shte-zabranat-li-tiktok 101983225

Про-палестинските протести в университети бяха водеща тема в Съединените щати тази седмица, предаде от Вашингтон Младен Петков.

Протести имаше в учебни заведения в градове като Бостън, Ню Йорк, Остин (щата Тексас), Лос Анджелис, столицата Вашингтон. На места полицията арестува демонстранти. Стигна се и до отмяна на церемонии по завършване.

От Капитолия се чуват призиви на оставки на президенти на университети с обвинения, че не правят достатъчно за сигурността на студенти евреи.

Погледите бяха насочени и към съдебна зала в Ню Йорк, където по същество започна процеса срещу бившият президент Доналд Тръмп по обвинения, че е платил пари за купуване на мълчание по време на президентската кампания през 2016 г., която той спечели. Тръмп е първият бивш президент в американската история, който се изправя пред наказателно преследване. Той е обвинен в 4 дела като и по четирите той отрича да е виновен.

Тръмп бе тема и на изслушване във Върховния съд по въпроса дали може да бъде подсъден по обвинения, че се е опитал да обърне изхода от изборите през 2020-а.

Сред акцентите бяха и коментари след приемането на закон за забрана на приложението ТикТок в страната.

]]>
Акценти от програмата Fri, 26 Apr 2024 15:15:40 +0300
Еврозоната – поредната тема, която разделя експертите и обществото https://bnr.bg/sofia/post/101983192/evrozonata-porednata-tema-koato-razdela-ekspertite-i-obshtestvoto 101983192

Преди няколко дни в изданието "Политико" описват целта на България да влезе в еврозоната през 2025 г. като малко вероятна. Според техния анализ целевата дата няма да бъде постигната - заради политическата бъркотия, упоритата инфлация и неубедителната обществена подкрепа, пишат от изданието.

Темата за еврото е поредната, която разделя българските граждани на две полюсни мнения. Истината е, че независимо какво мислим, пътят на България към еврозоната е предначертан още с Договора за присъединяване на страната ни към Европейския съюз. Подписвайки го, страната ни е поела ангажимента да приеме еврото като национална валута в момента, в който изпълни всички числови критерии от Маастрихт. Въпреки това, за нас остава любопитно какви са аргументите на експертите, които са за и против еврото.

"В някои страни, присъединили се към еврозоната, сме наблюдавали негативни последици – не само заради отказването от собствената си валута, но и от предаването правото на определяне на парична политика в ръцете на Европейската централна банка, която има определени очаквания и планове", каза пред БНР-Радио София проф. Ричард Вернер - университетски професор по банково дело и икономика, инвестиционен съветник, както и политически съветник на правителства и централни банки.


Той даде пример с Германия, която след като се отказва от иначе стабилната марка, се получи двойно увеличение, което обаче не е отбелязано никъде в документацията.

На друго мнение е Георги Пенев, директор „Външни пазари и маркетинг“ във финансова институция, лидер за отворено банкиране в Югоизточна Европа:

"Тези думи на професора са не на място. Много е трудно България да се съпостави с държавите, за които той говори. Финтех е най-атрактивната индустрия за инвестиции. Голяма част от тях идват от Стария континент. Огромен минус за тези инвестиции е това, че я няма стабилността на еврозоната. Убеден съм, че приемайки еврото, ще се увеличат и доверието, и инвестициите. Негативи не виждам. Ние и сега нямаме собствена монетарна политика. И надали ще имаме."

Опасенията от поскъпване след приемането на европейската валута у нас коментира Илиан Георгиев, изпълнителен директор на една от големите банки в България.

"Цените се вдигат не заради превалутирането, а заради други фактори, обикновено свързани с търсене и предлагане, когато нещо липсва на пазара или производството му става по-скъпо. Очакванията на всички са за подобряване благосъстоянието на хората и повишаване на доходите им."

В края на месец май в София ще се проведе събитие, организирано от Министерството на външните работи, на което ще присъстват представители на различни институции и на честния сектор и на Централната банка на Хърватия. Те ще споделят какъв е пътят към еврото, какво им е коствало, за да минат по него, кои са позитивите и трудностите, с които се срещат, и съветите, които България може да вземе и приложи.

]]>
Акценти от програмата Fri, 26 Apr 2024 14:55:47 +0300
Делото за кметските избори в София отложено за 7 юни https://bnr.bg/sofia/post/101983194 101983194 Ваня Григорова/Васил Терзиев

Поредно отлагане на делото за кметските избори в София заради нови искания на страните. Административният съд София-град ще заседава по жалбата на загубилата вота Ваня Григорова срещу решението на Столичната общинска избирателна комисия да обяви за победител Васил Терзиев на 7 юни - два дни преди вота 2 в 1, в който Григорова се регистрира да участва като председател на коалиция "Солидарна България".

Процесуалните представители на Терзиев и коалиция "Продължаваме Промяната - Демократична България - Спаси София" - Александра Стеркова и Жулиета Мандажиева, отказаха да коментират съдбата на делото, ако Григорова бъде избрана на народен представител.

"7 юни ще бъде последния ден от кампанията. 8-ми юни е ден за размисъл, което означава, че изключително много трябва да се съобразим с това и да не позволяваме делото да излезе извън правната рамка и да не се превръща в политически процес", предупреди Александра Стеркова.

"Бихме искали да припомним, че дотук всички данни от експертизата показват, че именно Васил Терзиев е ощетен с гласове, но това дело продължава, което разбира се, съдът е длъжен да направи, докато се поддържа жалбата, но дотук всички данни показват, че ощетяването е в полза на Васил Терзиев. Той е ощетеният", каза Жулиета Мандажиева.

]]>
Новини Fri, 26 Apr 2024 14:38:41 +0300
Доброто заразява - Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество https://bnr.bg/sofia/post/101983156/dobroto-zarazava-time-heroes-vrachi-godishnite-si-nagradi-za-dobrovolchestvo 101983156

За седма година Time heroes връчи годишните си награди за доброволчество. От общо 181 номинации, журито отличи 15 геройски истории.

„Мотивацията ни да го правим е да разказваме истории за доброто, т.е. за човешка солидарност, човечност, подадена ръка, по различен начин да се вдъхновят хората“, каза пред Радио София Наталия Иванова от Time heroes.

Михаела Стайкова от Сдружение „Операция: Плюшено мече“ и Свилен Делчев, който е доброволец в различни кампании обясниха, че не се чувстват като герои. За тях е важно, когато имат мисия, тя да бъде изпълнена.

„Аз бих казала, че всички наши доброволци в „Операция: Плюшено мече“ са изключителни герои. Това са хора с различни професии, живеят в различни обстоятелства, някои от тях самите се борят с различни проблеми и въпреки това, всяка година намират време да дарят. Доброволците при нас са два вида – едните доброволстват за дълъг период от време, а другите доброволстват от септември до декември“, каза Михаела Стайкова.

„Ние сме най-обикновени хора. Опитваме се да правим неща, които се определят за добри, опитваме се да ги показваме. Нашата цел е това, че доброто заразява“, сподели Свилен Делчев.

В годишните награди на Time heroes Свилен Делчев е отличен с Приз за вдъхновение, а Сдружение „Операция: Плюшено мече“ с Приз за посветеност.

Журналистът от Радио София Катя Василева получи Приз за гласност в радиоефира.

Предизвикателството за доброволците на Time heroes в Купата на героите през април е в подкрепа на децата и младежите със специални потребности.

Подробности можете да чуете в звуковия файл.

]]>
Акценти от програмата Fri, 26 Apr 2024 14:35:11 +0300
Премиера на първия наш фентъзи филм "Бандата на Банши: Рецепта за магия" https://bnr.bg/sofia/post/101983183/bandata-na-banshi-recepta-za-magia-parviat-balgarski-fentazi-film-shte-ima-svoata-premiera 101983183 Част от създателите на филма

Екипът на предаването "Добър вечер, София", посрещна многобройни гости, които дойдоха от света на вълшебствата, за да ни разкажат за "Бандата на Банши: Рецепта за магия" - първият български фентъзи филм, който ще има своята премиера на 27 април. В него зрителите ще се впуснат във вълнуващо пътешествие, подходящо както за деца, така и за възрастни, в един вълшебен свят, където всеки е магьосник, носещ в себе си силата на въображението и възможност да преобрази света около себе си.
Ето кои бяха гостите ни:

  • Биляна Исаева в ролята на Смърдаша,
  • Ралица, в ролята на таласъма Ваку, 
  • Александър, който играе ролята на Банши и 
  • режисьорът и продуцент на лентата Ангел Георгиев.
Специфичното за всеки от изброените герои ще разберете от разговора. По-важното е, че всичко около тях се случва по един забавен, леко смешен, магичен начин.

Ако нещо в крайния си вариант е красиво, богато и изпипано в детайли, то вероятно е било необходимо като диамант, да се шлайфа постоянно. Така режисьорът и продуцент на продукцията Ангел Георгиев онагледи дългия път, през който е преминала, преди да достигне своята крайна дестинация – зрителят.

"Фентъзи се прави трудно и дълго поради високия бюджет, много ще се радвам на зрителите да им хареса. Подходящ е за деца, за родители. Филмът е късометражен, с дължина 25 минути, идеята за него тръгва от театрална постановка, създадена по книгата "Пътешествията на Мая", която също е моя", разкри той.

Героите са весели, глупави, и имат сърце, противоречиви образи, пълни с хумор и радващи със своята поява и развитие, разказа още режисьорът.

“Бандата на Банши: Рецепта за магия“ не само ще ни забавлява, но и ще ни предизвика да разгледаме живота с нов поглед - през призмата на смеха, вдъхновението и лекотата.

Този епизод, чиято премиера ще видим, е пилотен, предстои да стане сериал. Когато гледаме този филм, трябва да знаем, че всички образи ще се развият във времето.

Филмът е сниман в близост до град Трън, в Балкана и всичко изглежда много автентично, затова въпреки дъжда, заради хармонията се получиха нещата, сподели още Ангел Георгиев. Без да бъде изградена визията на един образ, той не може да стане плътен на екрана, категоричен е той.

Изпипаното в детайли, майсторското преобразяване на визията на актьорите, специалните ефекти, дрехите, като част от каменната епоха, всичко е част от рецептата за магия.

Ще видим и герои пълни антиподи – вещица и фея.

"Изключително преживяване е да видиш как се случва отвътре магията на киното, как се прави филмът", споделят актьорите.

Но защо “Рецепта за магия“, какво и как ще се случи някъде там, чуйте още от разговора на Яна Спиридонова.
И разбира се, посетете премиерата, тази събота, 27 април, от 18 часа.


]]>
Акценти от програмата Fri, 26 Apr 2024 14:25:30 +0300
Премиерата на “П.О.Р.Н.О.” дава старт на продуцентска къща "Гръм и Тряс" https://bnr.bg/sofia/post/101982485/premierata-na-porno-dava-start-na-producentska-kashta-gram-i-tras 101982485

„П.О.Р.Н.О. – Публична организация за разтуха на обществото“ е премиерното заглавие на сцената на Yalta art room на 30 април. Спектакълът е черна комедия по скечове на Ханох Левин. Режисьор е Веселин Петров - актьорът от сериалите „Клетката“ и „Есента на демона“. Печелил награда „Аскеер“ за изгряваща звезда и награда „Слави Шарков“ за млад режисьор.

"Това не е първият път, в който се сблъсквам с Ханох Левин, както и с колегите Боян Петров, Йордан Върбанов и Василена Кънева, също така и композиторът на представлението д-р Мартин Каров. В НАТФИЗ за първи път направихме текст на Левин, а именно представлението "Хора с куфари", което се получи доста любопитно и на мен ми беше интересно да продължим този път с този доста впечатляващ драматург", разказва за опита си с Ханох Левин режисьорът Веселин Петров.

"П.О.Р.Н.О." е черна комедия по скечове на Ханох Левин, която осмива болестите на съвременното общество: липсата на емпатия, желанието за власт и надмощие, влиянието на медиите върху общественото мнение, себелюбието, жаждата за отмъщение, вещоманията, острата хипохондрия и страховете от преждевременна смърт. Ханох Левин е най-разпознаваемият израелски съвременен драматург. Стилът в пиесите му е сравняван с този на абсурдистите Пинтър и Бекет, а в скечовете от “П.О.Р.Н.О.” присъстват като предизвикателство за общоприетите морални норми и темите за непостижимото щастие, и неизбежността на смъртта.

Зад това събитие стои друго значимо театрално такова - официален старт на Продуцентска къща „Гръм и Тряс“. Тя започва своята дейност през 2023-та година с
премиерата на постановката „Дакота“ от Жорди Галсеран с режисьор Петър Петров – Перо. Втората постановка, която продуцира е „Артър и Клер“ от Щефан Фьогел.
Официалният старт на „Гръм и Тряс“ обаче е сега, в края на април, с премиерата на третата им постановка „П.О.Р.Н.О.”.

"Писна ми да чакам просто нещо да ми се случи и си казах, че трябва друг подход да имам към нещата, ако искам да играя това, което искам и да реализирам това, което искам, а пък истината е, че откакто започнах да се занимавам с продуциране на представления и други неща започнаха да ми се случват хубави", разказва за мотива да съчетае актьорската с професията на продуцент Майа Тинкова от "Гръм и тряс".

Повече за спектакъла "П.О.Р.Н.О." и за продуцентската къща чуйте в звуковия файл.

]]>
Акценти от програмата Fri, 26 Apr 2024 13:55:22 +0300
От СДВР обявиха по-строги мерки за дербито в събота https://bnr.bg/sofia/post/101983112/ot-sdvr-obaviha-po-strogi-merki-za-derbito-v-sabota 101983112 Главен комисар Иван Георгиев

Мерките за предстоящия утре мач между Левски и ЦСКА София ще бъдат много по-стриктни от тези на предходната среща на 7 април, каза на брифинг главен инспектор Иван Георгиев, началник сектор „Масови мероприятия“ при Столична дирекция на вътрешните работи (СДВР).

Полицейското присъствие ще бъде забележимо, както в крайните квартали на София, така и в центъра на града. То ще бъде концентрирано около Националния стадион „Васил Левски“, посочи Георгиев.

Той обясни, че пропускателният режим и проверката на зрители ще бъде на няколко етапа. Ще има два кръга около спортното съоръжение, като на първия ще бъдат контролно-пропускателни пунктове, а вторият ще бъде от двете охранителни фирми, наети от организатора. Прекият ангажимент да охраняват футболната среща е техен. Работа на СДВР е съпровод на автобусите, превозващи двата отбора и оказване на съдействие на охранителните фирми. Иван Георгиев допълни, че от няколко дни има полицейско наблюдение на стадиона в случай, че охранителната фирма допусне грешка.

Буферните зони между двете агитки ще бъдат много по-големи, спрямо тези от предходната среща между двата отбора, каза още Георгиев.

Той предупреди, че е възможно е вследствие на неорганизираното придвижване на фенове в центъра на града пътното движение да бъде затруднено, като е възможно и да бъде спирано.

Главният инспектор обясни, че отново ще бъдат използвани и дронове по време на срещата, за да се установяват извършители на противообществени прояви, като те ще бъдат задържани или непосредствено след деянието, или след срещата.

Иван Георгиев призова феновете да се въздържат от противообществени прояви, да не носят забранени предмети и да се възползват от ранния час на отваряне на вратите – 14:15 ч.

Относно срещата на 7 април Иванов каза, че задържаните лица са 28, като осем са задържани за притежание на наркотици, на шестима е наложена забрана да посещават спортни мероприятия в период на една година и глоба от 1000 лв. Седем лица са малолетни извършители на противообществени прояви. Останалите преписки са докладвани на Софийски районен съд и се очакват решения. 

Той допълни, че впоследствие е установено как и кога са поставени пиротехническите изделия. Установени са лицата, които изстрелват ракети и те ще бъдат санкционирани, посочи още Георгиев. Полицаят каза още, че устройствата, от които са изстрелвани тогава ракети са изключителни малки, на половината на флашка, могат да се разглобят на по-малки части, и е изключително трудно да бъдат хващани.


]]>
Акценти от програмата Fri, 26 Apr 2024 13:14:05 +0300
Кметът на район "Триадица" предлага "квартал на обезщетените" https://bnr.bg/sofia/post/101983103/raionen-kmet-predlaga-da-ima-kvartal-na-obezshtetenite 101983103 Димитър Божилов, кмет на столичния район „Триадица“

Близо една трета от зелените площи в Южния парк в София са частни имоти. Става дума за 96 имота.

"През 2020 г. Конституционният съд дерогира сроковете, с които можем да отчуждаваме тези имоти. Отчуждаването е лесен способ за придобиване на земи, защото е по-евтин, по-бърз, властнически способ. С това решение на КС общината беше поставена в позиция да очаква или собствениците да дарят, или да се изкупят. Този метод е скъп, пазарните цени вече са се променили", обясни пред БНР кметът на район "Триадица" Димитър Божилов.

Затова той предлага рационален вариант – имотен фонд, с който общината да оперира, своеобразен "квартал на обезщетените".

"Тези имоти да служат като насрещно вземане, с които ние да обезщетим тези собственици. Аз го наричам "квартал на обезщетените".

Ако един човек притежава 4 декара в Южен парк, ще може да получи 1 декар в този квартал, тоест размерът на квартала на обезщетените ще бъде поне 4 пъти по-малък от зелените площи, които сега са притежание на частни лица. В парцелите, с които могат да бъдат обезщетени, те ще могат да правят нещо, посочи кметът. Сега собствениците плащат единствено данъци за имотите си в парка.

Според Божилов така зелените пространства в София, включително в междублоковите пространства, ще бъдат съхранени.

Държавата може да бъде проактивна, категоричен е районният кмет. Според него това трябва "да стане много оперативно, без нови работни групи и комисии на комисиите".

По думите му, при него идват не "мастити тарикати или богаташи, а нормални хора", които не искат да заграждат имотите си, но същевременно трябва да се отчита неприкосновеността на собствеността им.

Целта ми е тези площи да се ползват по предназначение. Редно е паркът да принадлежи на общината, подчерта Божилов.

За изкупуване може да се преговаря само с онези, които са категорично против, защото бюджетът е ограничен, уточни той.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.  

]]>
Новини Fri, 26 Apr 2024 12:59:01 +0300