Ambasada e Republikës së Kosovës në Sofje kremtoi 10 vjetorin e Pavarësisë

Ambasada e Republikës së Kosovës ne Sofje ka shënuar 10 vjetorin e Pavarësisë, me organizimin e një pritje solemne te cilën me praninë e tyre e kanë nderuar shumë Ambasadorë e diplomatë të vendeve mike të Kosovës, drejtues e zyrtarë të..

botuar më 18-02-22 1.38.MD
Zv.Kryeministrja për reformën në drejtësi dhe Ministrja e punëve të jashtme Ekaterina Zaharieva dhe Ministri i punëve të jashtme Ditmir Bushati

Bullgaria dhe Shqipëria – kronologjia e një miqësie

Në rendin e ditës të marrëdhënieve dypalëshe ndërmjet Bullgarisë dhe Shqipërisë sot me prioritet janë realizimi i potencialit tregtar dhe ekonomik, zhvillimin i infrastrukturës dhe lidhjeve dhe bashkëpunimi në fushën e energjetikës. Fakti se..

botuar më 18-02-14 1.59.MD

Efektet e Strategjisë së re evropiane për Ballkanin Perëndimor mbi Presidencën Bullgare të Këshillit të BE-së

Bashkimi Evropian tashmë shpalli Strategjinë e vet për zgjerim në drejtim të Ballkanit Perëndimor. Ajo pohon perspektivën evropiane të shteteve nga rajoni dhe përcakton afate konkrete kohore, brenda të cilave proceset e aderimit mund të zhvillohen..

botuar më 18-02-07 4.08.MD

Erhard Busek: Jemi duke fjetur, pa punuar për të ardhmen e Evropës

Në Sofje u zhvillua takimi i parë në nivel ekspertësh nga kalendari i Presidencës Bullgare të Këshillit të Bashkimit Evropian për regjionin e Danubit. “Strategjia e Danubit” e Bashkimit Evropian fillon në fitin 2011, mirëpo edhe tani është pak e..

botuar më 18-02-06 3.47.MD

Komisionerja Bieńkowskа: “Aftësitë e reja dhe rikualifikimi janë çështje të rëndësishme për të ardhmen evropiane”

„Këtë që e synojmë është të ndërlidhim politikat regjionale me industrinë – tha Elzhbeta Benkovska (Elżbieta Bieńkowskа), e cila është komisionerja evropiane për tregun e brendshëm, industrinë, sipërmarrjen dhe ndërmarrjet e vogla dhe të mesme...

botuar më 18-02-05 4.07.MD

Emri i Maqedonisë: Ka vend për optimizëm, por jo për eufori, mendon Martin Minkov

Kryeministrat e Greqisë dhe Maqedonisë Aleksis Cipras dhe Zoran Zaev deklaruan pas bisedës së tyre 3-orëshe   në Davos se ka ardhur koha për zgjidhjen e çështjes me emrin e Maqedonisë. Ndërmjetësuesi ndërkombëtar në këtë dialog Matthew Nimetz..

botuar më 18-02-02 3.08.MD

Valentin Radev: Reforma në Rregulloren e Dublinit duhet të bëhet fakt deri në fund të qershorit

Gjatë javës së kaluar në Sofje u mbajt takimi i ministrave të punëve të brendshme dhe drejtësisë të vendeve të BE-së. Në forum morën pjesë komisionarja evropiane e drejtësisë Vera Jourova dhe komisionari evropian i migracionit Dhimitris..

botuar më 18-01-30 12.44.MD

Johannes Hahn: Duhet ta përdorim inercinë për shtetet e Ballkanit Perëndimorë

Komisioneri i BE-së për Politikat Evropiane të Fqinjësisë dhe Negociatat e Zgjerimit Johannes Hahn komentoi për Radion Kombëtare Bullgare ambicien e Bullgarisë që t’i japë një perspektivë evropiane Ballkanit Perëndimor gjatë kohës së Presidencës..

botuar më 18-01-29 1.10.MD

Presidenti Rumen Radev: Bullgaria është në një moment kritik të zhvillimit

Presidenti bullgar Rumen Radev evidentoi vitin e parë të punës së vet në këtë post. Më 19 janar të vitit 2017 ish komandanti i Forcave Ushtarako Ajrore gjenerali Radev dhe Ilijana Jotova bënë be para Kuvendit Popullor dhe hyrën në detyrën e..

botuar më 18-01-26 12.41.MD

Pas votës së mosbesimit ndaj kabinetit “Borisov 3” – asgjë e re nën qiellin politik

Sot 25 janar, parlamenti hodhi poshtë kërkesën e koalicionit të majtë Partia Socialiste Bullgare për Bullgarinë për votë mosbesimi ndaj qeverisë së kryeministrit Bojko Borisov për shkak të dështimit në luftën me korrupsionin. Siç pritej, kundër..

botuar më 18-01-25 2.09.MD