Rosen Plevneliev dhe liderë të tjerë evropianë bënë thirrje për përforcimin e lidhjeve midis Evropës dhe SHBA-së

Presidenti Plevneliev
Foto: BGNES

Presidenti Rosen Plevneliev dhe 16 liderë politikë evropianë bënë thirrje në një letër të hapur drejtuar presidentit të ri të Shteteve të Bashkuara të Amerikës Donald Trump për përforcimin e lidhjeve midis Evropës dhe SHBA-së. Në letër është nënvizuar se destabilizimi në Ukrainë”, i cili po vazhdon dhe aneksimi i paligjshëm i Krimesë nga ana e Rusisë kërcënojnë paqen, sigurimin dhe rendin ndërkombëtar, të krijuar pas përfundimit të Luftës së Ftohtë. Liderët evropianë janë shqetësuar për shkak të një marrëveshje eventuale me Rusinë, që mund të kërcënojë këto arritje historike. Ndërprerja e sanksioneve aktuale kundër Rusisë do të jetë një gabim i rëndë, mendojnë krerët e shteteve. Kur Amerika është e fortë, ne të gjithët së bashku jemi të fortë – thuhet në letër. 


Më shumë nga rubrika
Krasimir Karakaçanov

Ministri i mbrojtjes u shpreh se është më mirë të ndreqen aeroplanët rusë MiG-29, se sa të blihen gjuajtës të rinj

Ministri i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov ripohoi pozitën e tij, se është më mirë të meremetohen aeroplanët rusë MiG-29, se sa të blihen gjuajtës të rinj për Ushtrinë Bullgare. Sipas tij meremetimi do të kushtojë më pak. Për riparimin tashmë u..

botuar më 17-09-19 5.58.MD
Jurij Çajka (majtas) dhe Bojko Borisov

Kryeministri Bojko Borisov bisedoi me Prokurorin e Përgjithshëm të Rusisë Jurij Çajka

Gjatë ditës së dytë të vizitës së tij në Bullgari Prokurori i Përgjithshëm i Rusisë Jurij Çajka u prit në Këshillin e Ministrave nga Kryeministri Bojko Borisov. U shqyrtuan tema të lidhura me sigurinë dhe luftimin e terrorizmit. Borisov u kushtoi një..

rinovuar më 17-09-19 5.30.MD

Ndryshime ligjore do të lehtësojnë punësimin e specialistëve të kualifikuar jashtë BE-së

Po përgatiten ndryshime ligjore, të cilat të lehtësojnë punësimin e specialistëve të kualifikuar nga vendet jashtë BE-së. Bëhet fjalë për të ashtuquajturën “Karta Blu”, me të cilën specialistë të tillë punojnë në Bullgari. Ideja është që karta të jetë..

botuar më 17-09-19 5.17.MD