Ekonomia kombëtare humbet dhjetëra milionë për shkak të situatës dimërore

Foto: Arkiv

Humbje për dhjetëra milionë duron ekonomia bullgare si rezultat të të ftohtit, të dëborës, tufaneve dhe bllokimin e rrugëve, pohojnë përfaqësues të Dhomës Ekonomike. Më të prekur janë tregtia, shërbimet spedicionere, turizmi, ndërtimi dhe pronat e patundshme. Humbjet vijnë para së gjithësh nga shpenzimet e rritura për ngrohje dhe për gjenerimin e energjisë elektrike, nga afatet e lëshuara për furnizim dhe pagimin e sanksioneve për këtë. Raportet mjekësore dhe pushimet në këtë periudhë po kështu gjenerojnë humbje për biznesin.


Më shumë nga rubrika
Valentin Radev

Fluksi I migrantëve në kufirin bullgaro-turk është zero

Ministri i brendshëm i Bullgarisë Valentin Radev njoftoi para Televizionit Kombëtar Bullgar, se përfaqësuesit e Fronteks-it dhe Parlamentit Evropian vendosën, se në kufirin e Bullgarisë me Turqinë nuk ka emigrantë në pritje. Tani në territorin e..

botuar më 18-02-23 10.32.PD
Presidenti serb Aleksandër Vuçiç

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç sot është për vizitë në Bullgari

Presidenti serb Aleksandër Vuçiç sot është për vizitë në Sofje me ftesë të Kreut të Shtetit Rumen Radev. Temat kryesore të bisedimeve do të jenë integrimi evropian i Serbisë, perspektivat para Ballkanit Perëndimor, marrëdhëniet dypalëshe. Në kuadrin e..

botuar më 18-02-23 9.31.PD
Bojko Borisov

Kryeministri bullgar do të marrë pjesë në takimin joformal të udhëheqësve shtetërorë dhe qeveritarë të BE-së

Kryeministri Bojko Borisov do të marrë pjesë në takimin joformal të udhëheqësve shtetërorë dhe qeveritarë që do të mbahet më 23 shkurt në Bruksel. Në të liderët e vendeve anëtare do të diskutojnë përbërjen e Parlamentit Evropian pas zgjedhjeve në vitin..

botuar më 18-02-22 6.16.MD