Pasqyra e shtypit

Po formohet një krizë në lidhje me qeverinë teknike, të cilën duhet ta emërojë në ditët e para të mandatit të tij presidenti i ri Rumen Radev. Ekspertët refuzojnë postet e ministrave. Ndoshta Rumen Radevi do të duhet të përdorë një pjesë të ekipit të tij për postet në Këshillin e Ministrave, shkruan “Trud”.

„Valë e re kundër Rusisë“ është titulli kryesor i gazetës “Duma”. “Senatorë amerikanë kërkojnë sanksione të reja kundër Moskës. Presidenti bullgar Plevneliev kërkon nga Prumpi, që ai të mos pajtohet me Putinin” – informon gazeta. “Plevnelievi dhe akoma 16 liderë të tjerë me një letër drejtuar Trumpin në favor të Sorosit” – ky është titulli i “Monitor”-it. Një artikull i gaztës “24 orë” citon raportin, sipas të cilit Rusia disponon me diskreditime kundër presidentit të ri amerikan Donald Trump. Disa hakerë rusë, të cilët kanë punuar për Trumpin kanë qenë fshehur përkohësisht në qytetin Plovdiv.

Në zbatim të planit për luftimin e kriminalitetit të zakonshëm deri në fundin e vitit në Ministrinë e Punëve të Brendshme do të emërohen 3000 nëpunës të rinj – kryesisht ish policë apo ish ushtarakë – kështu “Kapital Daily” citon ministren e punëve të brendshme Rumjana Bëçvarova.

Me deri më 15 vjet burgim do të ndëshkohen trafikantët e të miturve, të cilët përdorin violencë apo në së bëhet e qartë se ata janë zyrtarë shtetëror. Kjo parashikohet nga ndryshimet e Kodit Penal, shkruan “Telegraf”. Ndëshkimi minimal i sanksioneve për trafikantët e refugjatëve bëhet 5 vjet, gjobat për ta do të jenë midis 7 500 dhe 12 500 euro.

Pacientët dhe mjekët protestojnë kundër vështirësimeve të aksesit tek mjekimi i hepatitit C, shkruan “Sega”. Arka Kombëtare e Shëndetësisë do të paguajë për terapinë më të re për këtë sëmundje në përputhje me parimet ekonomike: medikamente nuk do t’u ofrohen narkomanëve dhe alkoolikëve dhe pacientëve, për të cilët pritet se nuk do të jetojnë gjatë .

Banka Botërore aktualizoi deri më 3,2% rritjen e Produktit të Brendshëm Bruto të Bullgarisë, shkruan “24 orë”.

Kryeministri Bojko Borisov, i cili dha dorëheqje, dërgoi një helikopter ushtarak për transportimin e një fëmijës me li të dhenve dhe me plagë të qelbëzuar, i cili kishte nevojë për mjekim të specializuar urgjent, shkruajnë gazetat e sotme.

Gazeta “Standard” rekomandon që aeropati i Sofjes të emërtohet në nder të apostullit bullgar të lirisë Vasill Levski. Sivjet do të shënojmë përvjetorin e 180-të të lindjes së bullgarit të madh.

Përpilloi: Miglena Ivanova

Përgatiti në shqip: Jordanka Ivanova


Më shumë nga rubrika
Bojko Borisov

Kryeministri bullgar do të marrë pjesë në takimin joformal të udhëheqësve shtetërorë dhe qeveritarë të BE-së

Kryeministri Bojko Borisov do të marrë pjesë në takimin joformal të udhëheqësve shtetërorë dhe qeveritarë që do të mbahet më 23 shkurt në Bruksel. Në të liderët e vendeve anëtare do të diskutojnë përbërjen e Parlamentit Evropian pas zgjedhjeve në vitin..

botuar më 18-02-22 6.16.MD
Lumi Danub

Bullgaria dhe Rumania me regjim të përbashkët për kontrollimin e anijeve në Danub

Dikasteret e administratës detare të Bullgarisë dhe Rumanisë nënshkruan marrëveshje për kushtet dhe rendin e kontrollimeve të përbashkëta të anijeve në rrugët e brendshme ujore të pjesës bullgaro-rumune të Danubit. Së shpejti do të nënshkruhen edhe..

botuar më 18-02-22 5.44.MD

Sipas zëvendës presidentit bullgar, vendi ynë duhet të tregojë se çfarë është perspektiva para shteteve të Ballkanit Perëndimor për hyrje në BE-në

Pasi e vuri Ballkanin Perëndimor në hartën e politikës evropiane, Bullgaria duhet të propozojë edhe grafikë për aderimin e këtyre vendeve në BE-në. Këtë e deklaroi zëvendës presidentja Ilijana Jotova duke hapur diskutimin për të ardhmen e Evropës, i..

botuar më 18-02-22 5.34.MD