Ekspertët tatimorë të Komisionit Evropian mbërrijnë në Sofje

Foto: BGNES

Së shpejti në Bullgari do të mbërrijë një mision i ekspertëve evropianë nga Drejtoria e Përgjithshme “Tatimi i bashkimit doganor” të Komisionit Evropian. Ata do ta ndihmojnë administratën në Ministrinë Bullgare të Financave dhe të institucioneve të tjera mbi disa prej temave tatimore, që duhet të lëvizen nga Bullgaria përpara gjatë kryesisë së saj të Këshillit të BE-së sipas parimit të rotacionit vitin tjetër. Në një intervistë për Radion Kombëtare Bullgare udhëheqësi i drejtorisë Stivën Kuest shprehu shpresë se kryesia bullgare e BE-së do të jetë e suksesshme. Sipas tij shërbimet doganore bullgare kryejnë një punë të mirë dhe luajnë një rol të rëndësishëmnë luftimin e kontrabandës ndërkombëtare dhe narkotikëve.

print Printo
Më shumë nga rubrika

Nuk ka presion të forcuar të migrantëve në kufirin bullgaro-turk

Tani për tani nuk ka presion të forcuar të migrantëve, deklaroi Cvetan Cvetanov, kryetar i Komisionit Parlamentar të Rendit të Brendshëm dhe Sigurisë. Ai shprehu kënaqësi për faktin se Turqia i zbaton angazhimet e veta të ndërmarra para një viti e..

botuar më 17-05-22 5.54.MD

Ekaterina Zaharieva është duke marrë pjesë në konferencën e dytë “Siguria dhe stabiliteti” në Rodos

Zëvendëskryeministrja e reformës gjyqësore dhe Ministre e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva është duke marrë pjesë në konferencën e dytë “Siguria dhe Stabiliteti”, e cila zhvillohet sot dhe nesër në ishullin Rhodos të Greqisë. Qëllimi kryesor i..

botuar më 17-05-22 5.38.MD

Presidenti Rumen Radev: Vetëm nëpërmjet administrimit elektronik do t’i plotësojmë pritjet e shoqërisë për efikasitet

Administrimi elektronik është një prioritet strategjik për Bullgarinë, një proces i pakthyeshëm dhe mënyra e vetme për arritjen e qëllimeve me rëndësi të madhe – efikasiteti, transparenca, suksesi në luftimin e korrupsionit, kontrolli. Këtë e deklaroi..

botuar më 17-05-22 5.06.MD