Ngjarje me adresë ballkanike

Junkeri e përcaktoi Ballkanin Perëndimor si një nga regjionet me të ndërlikuara në Evropë

СнимкаBallkani Perëndimor është regjioni më i ndërlikuar në Evropë dhe Bashkimi Evropian duhet t’u përkushtojë vëmendjen e duhur, deklaroi në Parlamentin Evropian kryetari i Komisionit Evropian Zhan-Kllod Junker. Kryetari i Këshillit Evropian Donalld Tusk theksoi nga ana e vet, se Këshilli konstaton tek vendet e Ballkanit Perëndimor ndikime të brendshme dhe të jashtme, të cilat kanë për qëllim destabilizimin e tyre. Më shumë eurodeputetë shprehën një përkujdesje të veçantë nga gjendja në Bosnjë dhe Hercegovinë, Maqedoni dhe Kosovë. Sipas liderit të Partisë Popullore Evropiane Manfred Veber, një nga problemet e mëdha për shtetet ballkanike është se, Bashkimi Evropian nuk ka se çfarë t’u propozojë dhe gjatë viteve të ardhshme, por mbase dhe gjatë dhjetëvjeçarit të ardhshëm, nuk do të ketë zgjerim në drejtim të tyre.

Erdogani alarmoi për një frikë nga islami në Evropë

СнимкаNë ecurinë e konfliktit midis Turqisë dhe disa shteteve evropiane, presidenti turk Rexhep Erdogan drejtoi kritika të reja në lidhje me aktivitetet e anuluara të ministrave turq. Sipas udhëheqësit të shtetit të Turqisë “Fryma e fashizmit zgjerohet nëpër rrugët e Evropës”, paraqitet një frikë nga turqit, islami dhe emigrantët dhe ka një “armiqësi ndaj çdo gjëje, që nuk është që aty”. Deklaratat e Erdoganit shkaktuan reagime dënuese në të gjithë Bashkimin Evropian. Debati zhvillohet në një moment kyç për Turqinë, ku më 16 prill do të zhvillohet referendum për ndryshime në kushtetutë, të cilat parashikojnë kalimin drejt formës presidenciale të qeverisjes.

Krijimi i ushtrisë në Kosovë shkakton debate të rrepta

СнимкаPartitë opozitare dhe mazhoranca në Kosovë hynë në një debat të rreptë sa i përket transformimit të FSK-së në një ushtri. Sipas opozitës, në qoftë se presidenti Hashim Taçi miratoi ligjin për krijimin e një ushtrie të tillë, atëherë ky ligj nuk do të jetë në përputhje me Kushtetutën. Në bazë të këtij shkaku opozita pohon se së pari kushtetuta duhet të ndryshohet përmes referendumit.

Përpiloi: Stoimen Pavllov

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Fotografi: BGNES

Më shumë nga rubrika

Ngjarje me adresë ballkanike

Ankaraja nuk e pranon statusin e një “Partneri me privilegj” të Bashkimit Evropian Ministri turk mbi çështjet evropiane Jomer Çelik deklaroi se, Ankaraja është kategorikisht kundra statusit të një “partneri me privilegj” të Bashkimit..

botuar më 18-01-15 2.54.MD

Jeta në fshat është një aventurë e vërtetë për fotografin Ivo Dançev

Jeta larg zhurmës së qytetit të madh bëhet gjithnjë e më tërheqëse për të rinjtë. E përditshmja e tensionuar, energjia negative që buron nga xhungla prej betoni i lodh njerëzit dhe ata kërkojnë shtëpinë e tyre të re në mes të natyrës. Fotografi Ivo..

botuar më 18-01-14 10.45.PD

Ekspozita “Gjërat po ndryshohen” në Stacionin Qendror Hekurudhor tregon zhvillimin e sektorëve të ndryshëm në Bullgari

Në Stacionin Qendror Hekurudhor në Sofje kryeqytetasit dhe mysafirët e qytetit do të mund të shikojnë deri më 18 janar ekspozitën “Gjërat po ndryshohen”, kushtuar së kaluarës së afërt. Organizatori i ekspozitës është Përfaqësia e Komisionit Evropian në..

botuar më 18-01-14 10.30.PD