Një bullgare vdiq në Himalajë

| rinovuar më 17-03-21 11.22.PD
Foto: EPA/BGNES

Ministria Bullgare e Punëve të Jashtme ripohoi informacionin se një bullgare 25 vjeçe ka vdekur, kurse 127 turistë të tjerë janë shpëtuar, pasi ishin bllokuar nga një stuhi e fuqishme bore në grykën e malit  Sela në Himalajën Lindore. Incidenti ka ndodhur jo larg Tauangut në shtetin Arunaçal Pradesh, transmetoi Radioja Kombëtare Bullgare. Bullgarja ka vdekur pasi ka rrëshqitur dhe ka rënë një qafë mali.

Më shumë nga rubrika
Zotërinjtë Karakaçanov dhe Boshkoviç

Ministri bullgar i mbrojtjes bisedoi me homologun e tij malazez

Ministri bullgar i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov ndodhet për një vizitë katër ditore zyrtare në Malin e Zi, ku tashmë bisedoi me homologun e tij Prdrag Boshkoviç. U diskutuan hapat për thellimin e bashkëpunimit ushtarak, mundësitë për stërvitjen e..

botuar më 18-05-21 11.01.PD
Presidenti bullgar Rumen Radev

Presidenti Radev është për vizitë në Rusi

Më 21 dhe 22 maj Presidenti bullgar Rumen Radev do të zhvillojë vizitë pune në Rusi. Janë parashikuar bisedime me homologun e tij rus Vladimir Putin dhe me Kryeministrin Dmitri Medvedev. Pritet se temat kryesore të takimeve do të jenë perspektivat..

botuar më 18-05-21 10.35.PD
Znj. Petkova bahskë me përfaqësues të konsorciumit Shah Deniz

Ministrja Petkova dhe përfaqësuesit e konsorciumit Shah Deniz shqyrtuan furnizimet e gazit natyror për Bullgarinë

Gjatë disa muajve të fundit puna mbi projektin për ndërtimin e interkonektorit Greqia – Bullgaria është intenzifikuar, tha Ministrja e Energjetikës Temenuzhka Petkova. Ky është një prioritet kryesor për qeverinë. Për të tretin vit me radhë qeveria..

botuar më 18-05-18 6.33.MD