Iljana Jotova: Evropa ka nevojë nga një politikë të re për migracionin dhe strehimin

Foto: BGNES

Evropa ka nevojë krejtësisht prej një politike të re në fushën e migracionit dhe të strehimit. Këtë e tha zëvendëspresidenti Iljana Jotova gjatë kohës të debatit në Sofje për të ardhmen e Bashkimit Evropian  Ajo nënvizoi se, politika për shpërndarjen e kuotave  të imigrantëve të cilët mbërrijnë në Evropë nuk punon. Jotova deklaroi se, institucionet evropiane duhet të ri mendojnë marrëveshjen për imigrantët me Turqinë. Sipas fjalëve të saj, një marrëveshje e ngjashme gjysmake duket se nuk e zgjidh problemin e plotë me migracionin. Propozimet për ndryshim të rregullores së Dublinit përsëri i venë vendet nëpër kufirin e jashtëm të Bashkimit Evropian, siç është dhe Bullgaria, në një situatë jashtëzakonisht jo favorizuese, sipas zëvendëspresidentes Jotova.


print Printo
Më shumë nga rubrika
Ministri teknik i energjetikës Nikollaj Pavllov

Sofia do të dërgojë qëndrimin e saj për çështjen antitrust të KE-së kundër Gazprom-it

“Bulgargaz” dhe “Bulgartransgaz” do të shpallin në fillim të javës tjetër qëndrimin e tyre për sa i takon çështjes antitrust të Komisionit Evropian kundër kompanisë ruse “Gazprom”, informoi Nikollaj Pavllov, ministri teknik i energjetikës. Dy shoqëritë..

botuar më 17-04-28 5.31.MD
Ish ministrja e turizmit Nikolina Angellkova

Bullgaria mund të kontribuojë për zhvillimin e partneritetit midis BE-së dhe Kinës

Bullgaria mund të kontribuojë për zhvillimin e partneritetit strategjik mes Bashkimit Evropian dhe Kinës, kryesisht në fushën e turizmit. Këtë e tha deputetja nga partia GERB Nikolina Angellkova në kohën e konferencës “BE-ja – Kina 2018” të kushtuar..

botuar më 17-04-28 4.57.MD

Kompania teknologjike amerikane Tesla hyn në Bullgari

Në hartën e pikëve të karikimit për makina elektrike të gjigantit teknologjik Tesla tashmë do të përfshihet edhe Bullgaria. Pika e karikimit në shtetin tonë do të jetë pjesë e korridorit të kompanisë amerikane, i cili do të lidhë Evropën me Turqinë...

botuar më 17-04-28 4.37.MD