British American Tobacco investon 100 mln euro në Bullgari

Foto: EPA/BGNES

Kompania e dytë e duhanit në tregun botëror British American Tobacco (BAT) njoftoi, se ka bërë një investim të konsiderueshëm në Bullgari duke nënshkruar një kontratë për blerjen e markave prijëse të “Bulgartabac”-ut. Kontrata është me vlerë 100 mln euro dhe tregon përmirësimin e reputacionit të Bullgarisë si një vend të preferuar për investitorë ndërkombëtarë. Ky është investimi më i madh në vend gjatë këtij viti. BAT Bullgaria do të bëhet njëri nga pesë tatimpaguesit më të mëdhenj në Bullgari, ku menjëherë do të hapë mbi 100 vende të reja pune dhe do të sigurojë akoma 1000 në distributim.

print Printo
Më shumë nga rubrika

FMN-ja ka pritje më të mëdha për ekonominë bullgare

Këtë javë Fondi Monetar Ndërkombëtar publikoi një raport për perspektivat ekonomike botërore. Për Bullgarinë autorët e dokumentit parashikojnë se gjatë 2017-ës Produkti i Brendshëm Bruto do të rritet me 2.9 për qind, kurse vitin tjetër ai do të..

botuar më 17-04-23 9.55.PD

Rritja e madhe e çmimit të gazit do të ketë pasoja të rënda

Rritja e fundit drastike e çmimit të gazit natyror do të ketë pasoja të rënda për prodhuesit bullgarë. Këtë e tha për Radio Bullgarinë kryetarja e Bashkimit Kombëtar të Bukëpjekësve dhe Ëmbëltorëve Mariana Kukusheva. “ Në 10-12 vjetët e fundit gazifikimi..

botuar më 17-04-13 12.52.MD

Muri i madh kinez u rrëzua në Bullgari – mësim për investitorët e huaj

Shoqëria Automobilistike Bullgare Liteks Motors së shpejti do të falimentojë. Pronari i kësaj shoqërie, që duhej të montonte në një uzinë bullgare pjesët e automobilave të gamës së Great Wall (Murit të Madh) të Kinës, t’i shiste në vendin tonë dhe..

botuar më 17-04-05 1.59.MD