Programi i ditës

Në këtë program më parë do t’ju sjellim informacion për premierën e filmit dokumentar “Kush ka frikë nga Julija Krësteva?”. Ai i kushtohet intelektuales së njohur botërisht Julija Krësteva, e cila ka prejardhje bullgare, por siç vet ajo thotë është “me shtetësi evropiane”. Pas kësaj do të dëgjoni për koncertin e Ansamblit të Muzikës së Dhomës “Silueta” – “Nga Amadeusi personalisht. Doemos do të transmetojmë edhe muzikë të ekzekutuar prej këtyre instrumentistëve virtuozë.

Audioja e programit të ditës mund të dëgjohet brenda një jave pas publikimit. Ata që dëshirojnë të dëgjojnë programet e ditës gjatë tre muajve të fundit, mund të bëjnë kërkesa në këtë e-mail:digitalbroadcasting@bnr.bg


print Printo
Më shumë nga rubrika

Programi i ditës

Në edicionin e sotëm të programit së pari ju tregojmë për historinë e alpinizmit bullgar . Në vazhdim ju ofrojmë një shëtitje të këndshme buzë malit Stara Pllanina afër fshatit Eleshnica . Në fund ju sjellim minuta të këndshme me muzikë..

botuar më 17-04-30 8.15.PD

Programi i ditës

Në këtë program më parë do t’ju flasim për forumin antik në qytetin Pllovdiv , i cili edhe më sot pëshpërit histori për jetën në Perandorinë Romake. Pas kësaj do të dëgjoni për dy ekspozita rregulluara në Muzeun e Institutit Kombëtar Arkeologjik..

botuar më 17-04-29 8.05.PD

Programi i ditës

Në edicionin e sotëm të programit së pari e ndalim vëmendjen tuaj te formimi i qeverisë së re të Bullgarisë . Tema e dytë i është kushtuar një ekspozite me aromë livande dhe buke shtëpiake që hapi dyer në qendër të Sofjes . Në fund mund të dëgjoni..

botuar më 17-04-28 2.15.MD