Uraniumi në ujin e pijshëm në Velingrad është mbi normën e lejuar

Foto: Radioja Kombëtare Bullgare

Uraniumi në ujin e pijshëm në Velingrad dhe në fshatrat përreth tij është dy herë mbi normat e lejuara, bëri të ditur Inspektorati regjional i Shëndetësisë. Burimet, për të cilat është konstatuar rritje mbi normën e lejuar, tashmë janë përjashtuar nga sistemi ujësjellës i qytetit dhe uji sigurohet nga një burim alternativ – stacion pompe. Njerëzve në fshatrat e afërta u është drejtuar rekomandim që të mos pinë ujë dhe ta përdorin vetëm për nevoja shtëpiake. Para një dite Prokuroria Administrative Supreme dha urdhër që Kryeinspektori i Shtetit ta kontrollojë cilësinë e ujit të pijshëm në mbarë vendin.

Më shumë nga rubrika
Drejtori ekyekutiv i AES Ivan Cankov

Ivan Cankov: Për ndryshimin e marrëveshjeve me termocentralet amerikane do të ketë nevojë për shumë kohë

Drejtori ekzekutiv i AES për Bullgarinë dhe i njërës prej termocentraleve të ashtuquajtura “amerikane” në kompleksin e minierave “Maritsa Iztok”, Ivan Cankov tha për Radion Kombëtare Bullgare se secili ndryshim në marrëveshjet e afatgjata të..

botuar më 18-03-19 5.50.MD
Rumen Radev dhe Vladimir Putin

Presidenti Radev i dërgoi një mesazh urimi Putinit për fitoren

Kreu bullgar i shtetit Rumen Radev dërgoi një mesazh urimi homologut të tij rus Vladimir Putin në lidhje me fitoren e zgjedhjeve presidenciale në federatën Ruse. “ Shpresoj se do të punojmë për realizimin e potencialit ekzistues të..

botuar më 18-03-19 5.24.MD

Bojko Borisov prezantoi mundësitë për investime në Bullgari para delegacionit nga Katari

Projekte biznesi, ndaj të cilave Katari tregon interes, u diskutuan në takimin e Kryeministrit Bojko Borisov me një delegacion nga Katari, në krye me sheikun Abdul Aziz bin Ali Al-Tani, në të cilin morën pjesë dhe përfaqësues të Qatar Investment..

botuar më 18-03-19 5.08.MD