Presidenti Rumen Radev е quajti problemin e ujit të Haskovos përsëritje të sindromit “Çernobil”

Çernobil
Foto: arkiv

Informacioni për uraniumin mbi normën e lejuar në ujin e pijshëm në qytetin Haskovo është fshehur nga njerëzit. Këtë e deklaroi Presidenti Rumen Radev pasi u takua me kryetarin e qarkut të Haskovos Minko Angellov dhe me kryetarin e bashkisë së qytetit Dobri Belivanov. Për problemin kanë qenë në dijeni që gjatë shtatorit të vitit të kaluar, por ne e kuptojmë këtë që tani, nënvizoi Kreu i Shtetit. Sipas tij situata ngjan shumë me sindromin “Çernobil”. Sipas fjalëve të tij personat zyrtarë dhe institucionet përkatëse kanë rrezikuar jetën dhe shëndetin e njerëzve.

print Printo
Më shumë nga rubrika

Fillojnë pushimet verore të deputetëve

Fillojnë pushimet verore të deputetëve, të cilat do të vazhdojnë deri më 31 gusht, sipas rregullores për punën e Kuvendit Popullor. Praktikisht sot ishte seanca e fundit e sesionit plenar. Sesioni i ri parlamentar do të hapet më një shtator në orën..

botuar më 17-07-28 4.14.MD
Anelia Veleva

Aktivistja e Frontit Kombëtar për Shpëtimin e Bullgarisë, e akuzuar për trafik njerëzish, dha dorëheqje

Aktivistja e partisë “Fronti Kombëtar për Shpëtimin e Bullgarisë” Anelia Veleva, e cila u arrestua për trafik njerëzish, largohet nga partia. Anelia Veleva u arrestua bashkë me akoma pesë veta në autostradën “Trakia” duke provuar të transportojnë pesë..

botuar më 17-07-28 3.51.MD

Një foshnjë bullgare paska lindur në një avion mbi Atlantikë

Një foshnjë bullgare lindi në bordin e Lufthansa. Nikollaji i vogël paska lindur gjatë fluturimit Bogota – Frankfurti lart mbi retë dhe Oqeanin Atlantik. Nëna dhe foshnja janë mirë. “Pasi bebja lindi i informova pasagjerët e tjerë nëpërmjet sistemit..

botuar më 17-07-28 2.45.MD