Bullgaria me suksesin më të madh në “Eurovision”

Foto: eurovision.tv

Përfaqësuesi i Bullgarisë Kristian Kostov u bë i dyti në konkursin “Eurovision” i cili sivjet u zhvillua në Kiev të Ukrainës. Kënga të cilën e këndoi i riu 17 vjeç quhet “Beautiful Mess”. Ajo është e klasifikuar në vend të dytë edhe nga publiku. Përpara finales së madhe Kristiani fitoi akoma dy dekorata pas votimit të gazetarëve për efekte më të mira speciale dhe për koncept dhe prani më të mirë skenike. Numri i plotë i pikëve, të cilat mund ta arrijë çdo një pjesëmarrës është 12. Bullgaria e fitoi këtë votë maksimale prej 4 jurive shtetërore. I pari qe klasifikuar Sallvador Sobrall nga Portugalia me interpretimin e tij të baladës “Amar Pelos Dois”.

Vendi i dytë, i fituar nga Kristiani është suksesi më i madh për vendin tonë në “Eurovision”. Shpimin e parë në këtë konkurs e bënë gjatë vitit 2007 Elica Todorova dhe Stojan Jankullov me këngën “Voda” (Uji). Në edicionin e kaluar Poli Genova luftoi për vendin e katërt prestigjioz me interpretimin e këngës “Në qoftë se dashuria qe një krim”. Këngëtarja jonë e njohur qe dhe mes të parëve të cilët e përshëndetën Kristianin për rezultatin e lartë, të cilin ai e arriti. “E këshillova të mund të shijojë suksesin e tij, këto janë “3 minutat e tij të lavdisë”, tha ajo në intervistat e saj për mediat bullgare.

Nuk qenë të pakta dhe kritikat në shtypin bullgar dhe në rrjetet sociale kundër mënyrës, në bazë të së cilës zhvillohet “Eurovisioni”, cilësitë e këngëve dhe drejtimi në të cilin zhvillohet shija muzikore e autorëve, interpretuesve dhe publiku. Sa i përket prezantimit të Bullgarisë, pyetjet e drejtuara më shpesh qenë në lidhje me prejardhjen e këngës (autorët janë të huaj, teksti është në gjuhën angleze) dhe në lidhje me prejardhjen e Kristianit, i cili është gjysmë bullgar. Pavarësisht nga të gjitha, emri i vendit tonë është mes fituesve në konkursin e madh të këngëve – kjo shkurtimisht është pikëpamja tjetër.

Përgatiti në shqip: Nataniela Vasileva

Më shumë nga rubrika

Në Pernik festojnë duke promovuar qytetin e tyre

19 tetor është Dita e qytetit bullgar Pernik. Në këtë datë kremtojmë kujtimin e Shenjtorit Ivan Rillski, mbrojtësit të popullit tonë, të cilin e quajmë “engjëll tokësor dhe mbrojtës qiellor”. Gjatë jetës së tij të shenjtë ai gjithmonë ka ndihmuar..

botuar më 17-10-19 2.27.MD
Sharll Aznavur

Sharll Aznavur do të japë një koncert në Sofje më 30 nëntor

93 vjeçari Sharll Aznavur do të realizojë një koncert të madh në Sofje si pjesë e turneut botëror në Sidni, Paris, Vjenë dhe Londër. Legjenda e gjallë e shansonit francez do të këndojë para një rreth të kufizuar spektatorësh – 5 500 në sallën “Arena..

botuar më 17-10-17 4.38.MD
Casey Benjamin

Saksofonisti Casey Benjamin dhe shpresa e re e funk-ut të vjetër Friday Fiction

Casey Benjamin është në Bullgari për të marrë pjesë në koncertin e radhës të formacionit të ri për muzikë funk Friday Fiction. Gjatë korrikut të këtij viti saksofonisti i shquar amerikan, vokalist (vocoderist) dhe instrumentalist, i cili u bie..

botuar më 17-10-17 2.37.MD