“Barometër Bullgaria”: Në qoftë se zgjedhjet qenë sot, vetëm 4 parti hyjnë në Parlament

Foto: BGNES

GERB, Partia Socialiste Bullgare, Patriotët e Bashkuar dhe Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë hyjnë në Kuvendin Popullor, në qoftë se zgjedhjet për parlament qenë sot. Këtë e tregojnë të dhënat nga studimi përfaqësiv kombëtar të agjencisë “Barometër Bullgaria” të bërë 2 muaj pas zgjedhjeve të fundit parlamentare dhe 2 javë pas formimit të qeverisë së re të partisë GERB dhe Patriotët e Bashkuar. 21,7% nga të anketuarit deklarojnë se nuk do të votojnë. Pyetjes “Në qoftë se zgjedhjet për një parlament bullgar qenë sot, për cilën parti politike do të votonit?”, të anketuarit , të cilët kanë deklaruar se do të votojnë , japin këto përgjigje: GERB-34,2%, Partia Socialiste Bullgare-27,6%, Patriotë të Bashkuar-11,2% dhe Lëvizja për të Drejtat dhe Liritë-8,6%. Partinë Volja , e cila në këtë moment është e prezantuar nga ana parlamentare, do ta përkrahin 2,2% nga të anketuarit, me fjalë të tjera nën pragun prej 4% për hyrje në parlament.


Më shumë nga rubrika
Beata Shidlo

Polonia është për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Kryeministrja polake Beata Shidlo tha në Sofje pas bisedimeve me homologun e saj bullgar Bojko Borisov, se Bullgaria shumë mirë plotësohen detyrimet për mbrojtjen e kufijve të jashtme evropiane dhe duhet të pranohet në Shengen. Ajo theksoi, se Polonia e..

botuar më 17-09-20 12.34.MD

Shpenzimet për një orë pune në Bullgari rritën me 11 për qind për një vit

Instituti Kombëtar Statistikor evidentoi, se gjatë tremujorit të dytë të këtij viti shpenzimet e përgjithshme të punëdhënësve për një orë pune të të punësuarve rritën me 11 për qind në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Rritja në..

botuar më 17-09-20 11.53.PD

S’ka të dhëna për bullgarë të lënduar gjatë tërmetit në Meksikë

Ministria e Punëve të Jashtme në Sofje informoi se sipas informacionit të ofruar nga Ambasada bullgare në Meksikë deri tani nuk ka të dhëna për shtetas bullgarë të lënduar gjatë tërmetit me magnitudë 7 ballë sipas Rihterit, i cili ndodhi mbrëmë në..

botuar më 17-09-20 10.02.PD