Fillon kontroll nëse mallrat e importuara në Bullgari disponojnë treguesit e njëjtë si ato në BE

Foto: Diana Hristakieva

Që nga dita e hënë – 22 maj, ekspertët bullgarë fillojnë të analizojnë në dy prej shteteve të vjetra anëtare të BE-së produkte ushqimore të prodhuesve botërorë. Treguesit do të krahasohen me produktet e njëjta të prodhuara në Bullgari, bëri të ditur Ministri i Bujqësisë Rumen Porozhanov. Do të analizohen produktet prej çokollate, pijet freskuese, produktet e mishit dhe qumështit dhe ushqimet për fëmijë të prodhuesve nga Zvicra, Danimarka, Holanda, Franca. Sllovakia, Çekia, Hungaria dhe Kroacia tashmë kanë ripohuar disa dallime mes treguesve të mallrave, të cilat shiten në tregun e tyre, dhe mallrave të njëjta, që shiten në Evropë.

print Printo
Më shumë nga rubrika
Pjesë e Kështjellës Rusokastro, ku është bërë zbulimi

Zbulim i rrallë arkeologjik në rajonin e qytetit detar Burgas

Një ikonë të rrallë dhe të çmuar fildishi zbuluan arkeologët gjatë gërmimeve në kështjellën mesjetare Rusokastro në rajonin e qytetit bregdetar Burgas. Ikona ka imazhe në të dyja anët – të Kryeengjëllit Gavriil dhe të shenjtorit Vasili të Madh në..

botuar më 17-07-26 5.27.MD
Ndërtesa e Komisionit Evropian

KE-ja i bëri thirrje Bullgarisë të plotësojë kuotat e detyrueshme të refugjatëve

Komisioni Evropian për herë të radhës i bëri thirrje Bullgarisë që menjëherë të fillojë plotësimin e kuotave të detyrueshme për pranimin e refugjatëve. Shteti ynë ka pranuar 50 persona nga Greqia, duke pasur parasysh se kuota e detyrueshme është..

botuar më 17-07-26 4.52.MD
Ministri i mbrojtjes Karakaçanov

Krasimir Karakaçanov: Nuk do të shpejtohemi me projektet për modernizimin e ushtrisë

Dëshirojmë të arrijmë kushte sa më të mira për realizimin e projekteve për modernizimin e forcave tona të armatosura. Këtë e tha Ministri i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov në mbledhjen e Komisionit të Mbrojtjes pranë Legjislaturën e 44-të të Kuvendit...

botuar më 17-07-26 4.26.MD