Është zbuluar një grup kriminal për kontrabandë të madhe

Foto: Qendra e shtypit e MPB-së

Gjatë një operacioni të Drejtorisë Kryesore për Luftimin e Kriminalitetit të Organizuar u kapën 23 veta, të cilët merren me kontrabandë të madhe. Grupi disponon një software drejtuar sistemit të agjencisë “Doganat”, që siguron lidhje mes pikave të veçanta. Kështu, praktikisht është regjistruar transportim pa paraqitjen e kamionëve përkatës në pikat doganore, pa transportimin real të mallrave përtej kufijve dhe pa çfarëdo që të jetë kontroll doganor. Ka konfiskime në shtëpi dhe zyra në godinën e vetë agjencisë “Doganat”. Ndër të kapurit ka hakerë, përfaqësues tregtarë, ish-inspektorë dhe inspektorë të tanishëm. Hetimi po vazhdon.

Më shumë nga rubrika
Beata Shidlo

Polonia është për pranimin e Bullgarisë në Shengen

Kryeministrja polake Beata Shidlo tha në Sofje pas bisedimeve me homologun e saj bullgar Bojko Borisov, se Bullgaria shumë mirë plotësohen detyrimet për mbrojtjen e kufijve të jashtme evropiane dhe duhet të pranohet në Shengen. Ajo theksoi, se Polonia e..

botuar më 17-09-20 12.34.MD

Shpenzimet për një orë pune në Bullgari rritën me 11 për qind për një vit

Instituti Kombëtar Statistikor evidentoi, se gjatë tremujorit të dytë të këtij viti shpenzimet e përgjithshme të punëdhënësve për një orë pune të të punësuarve rritën me 11 për qind në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Rritja në..

botuar më 17-09-20 11.53.PD

S’ka të dhëna për bullgarë të lënduar gjatë tërmetit në Meksikë

Ministria e Punëve të Jashtme në Sofje informoi se sipas informacionit të ofruar nga Ambasada bullgare në Meksikë deri tani nuk ka të dhëna për shtetas bullgarë të lënduar gjatë tërmetit me magnitudë 7 ballë sipas Rihterit, i cili ndodhi mbrëmë në..

botuar më 17-09-20 10.02.PD