Grigor Dimitrov korr fitore me lehtësi në Kampionatin “Uuimbëlldën”

Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov u klasifikua për raundin e tretë të Kampionatit të Hapur të Tenisit të Britanisë së Madhe. Tenisti më i mirë bullgar, i cili është nën numrin 13 në skemë, mundi me 6:3, 6:2, 6:1 tenistin e Qipros Markos Badatis për 105 minuta. Me këtë sukses në raundin e dytë Grigor Dimitrov grumbulloi 90 pika për ranglistën botërore. Në raundin e tretë bullgari do të ndeshet me fituesin e dyluftimit midis tenistëve Xhon Isnër nga SHBA-ja dhe Dudi Sella nga Izraeli.

Grigor Dimitrov vazhdon të jetë në top 5 të tenisit botëror

Tenisti bullgar Grigor Dimitrov u ngjit me një pozitë përpara në ranglistën botërore, ku e mbaroi vitin 2017 në vendin e tretë. Grigor Dimitrov, i cili humbi në finalet e turneut në Roterdam nga Roger Federer, grumbulloi 4 635 pika dhe u kthye në vendin..

botuar më 18-02-24 10.15.PD
Fotografi nga edicioni i kaluar i turneut

Fillon turneu i boksit “Stranxha”

27 sportistë (14 meshkuj dhe 13 femra) do të jenë përfaqësuesit e Bullgarisë në edicionin e 69-të të turneut më të vjetër ndërkombëtar në Evropë – “Stranxha”. Çelja e tij është sot në orën 18.00 dhe do të vazhdojë deri më 25 shkurt. Në turne..

botuar më 18-02-19 5.18.MD

Gjimnastet bullgare morën 7 medalje në Moskë

Në turneun e gjimnastikës ritmike të serive Gran Pri në Moskë dhe në turneun ndërkombëtar vajzat bullgare fituan shtatë medalje. Ansambli mbaroi në vendin e dytë në shumëgarësh, kurse në finale mori arin për vallen me pesë rrethe, dhe argjendin – me tre..