Kryeministrat e Bullgarisë dhe Rumanisë diskutuan çështje të rëndësishme bilaterale

Kryeministrat e Bullgarisë dhe Rumanisë - Bojko Borisov dhe Mihai Tudose
Foto: arkiv

Kryeministrat e Bullgarisë dhe Rumanisë Bujko Borisov dhe Mihai Tudose zhvilluan një bisedë telefonike për mundësitë për bashkëpunim në kuadrin e Strategjisë së Bashkimit Evropian për Danubin dhe Detin e Zi. Këto mundësi janë ndër prioritetet e Kryesisë së ardhshme bullgare të Këshillit të Bashkimit Evropian gjatë pjesës së parë të vitit 2017.

Për sa i përket pikës së kontrollit kufitar mes vendbanimeve Kajnarxha dhe Lipnica, e cila është ndërtuar, mirëpo akoma nuk funksionon, kryeministri rumun u angazhua me zhvillimin e kontrollimeve të domosdoshme dhe me zgjidhjen e problemit. Dy kryeministrat ranë dakord se bashkëpunimi aktiv për realizimin e projekteve të përbashkëta me interes të ndërsjellë do të vazhdojë dhe gjatë shtatorit do të zhvillojnë një mbledhje të përbashkët.

print Printo
Më shumë nga rubrika

Parlamenti ndërmori masa kundër punëdhënësve jokorrektë

Kuvendi Popullor miratoi në lexim të parë ndryshime në Kodin e Punës kundër punëdhënësve, të cilët nuk paguajnë, ose e vonojnë pagimin e pagave. Sipas këtyre ndryshimeve Agjencia Ekzekutive “Krye-inspektorati i Punës” do të ketë të drejtën e dhënies së..

botuar më 17-07-26 12.44.MD

Po vazhdon turneu ballkanik i Ministres së Punëve të Jashtme të Bullgarisë

Pas vizitës së saj në Serbi, sot Ministrja bullgare e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva po e vazhdon turneun e saj ballkanik me bisedime në Shqipëri. Në takimet në Tiranë me Presidentin Ilir Meta dhe me Ministrin e Punëve të Jashtme Ditmir Bushati..

botuar më 17-07-26 9.24.PD

Asociacioni i shkollave bullgare jashtë shtetit feston përvjetorin e tij të dhjetë

Sot Asociacioni i shkollave bullgare jashtë feston përvjetorin e   tij të dhjetë me një konferencë vjetore në Universitetin e Sofjes “Shën Klementi i Ohrit”. Sipas programit paraprak Ministria e Arsimit dhe Shkencës duhet t’u dorëzojë çmimet e nderit..

botuar më 17-07-26 9.14.PD