Tri janë detyrat kryesore të grupit të dytë të përhershëm anijesh të NATO-së

Foto: Agjencia Telegrafike Bullgare

Tri janë detyrat kryesore, të cilat i zbaton grupi i dytë i përhershëm anijesh të NATO-së, tha në një brifing të komanduesve të anijeve të huaja pjesëmarrëse në Stërvitjen Kombëtare me pjesëmarrje ndërkombëtare “Briz 2017”, komandanti i grupit komodor Xhejms Morli. Ai shpjegoi, se detyra kryesore e grupit është të ruajë një shkallë të lartë të gatishmërisë luftarake për kundërvënie të të gjitha kërcënimeve ose krizave humanitare. Detyra e dytë e grupit është luftimi i fluksit të migrantëve. Tani anije të grupit, bashkë me Turqinë dhe Greqinë, plotësojnë një detyrë të tillë në Detin Egje. Detyra e tretë e anijeve të grupit është vizita të porteve të ndryshme për përkrahje të shteteve anëtare të NATO-së dhe vendeve partnere.

Më shumë nga rubrika
Bojko Borisov

Kryeministri bullgar u shpall për zgjidhje të shpejtë dhe në rrugë diplomatike të konfliktit midis SHBA-së dhe Koresë së Veriut

Vetëm mund të ngulim këmbë për zgjidhje të shpejtë dhe në rrugë diplomatike të konfliktit midis SHBA-së dhe Koresë së Veriut, sepse një konflikt ushtarak, nuk mund të zgjidhet. Këtë e tha para gazetarëve në qytetin Pllovdiv kryeministri Bojko Borisov..

botuar më 17-09-25 3.44.MD

Rumen Radevi u bëri apel bullgarëve në Çikavo të mos lejojnë që fëmijët e tyre të harrojnë gjuhën amtare

Në kuadrin e vizitës së punës në SHBA-në presidenti Rumen Radev u takua me diasporën bullgare në Çikago. Ai i përgëzoi për përpjekjet të ruajnë shpirtin bullgar të gjallë, për shkollat dhe kishat e krijuara prej tyre aty dhe për njohjen e gjuhës..

botuar më 17-09-25 3.17.MD
Teodora Ballabanova

Një bullgare vdiq, duke provuar të shënojë rekord botëror në zhytje

Një bullgare vdiq në gjirin Toroneos midis gadishujve Kasandra dhe Sitonia duke provuar të shënojë rekord për librin “Gines” në zhytje në ujërat e hapura, bëri të ditur televizioni bullgar BTV. Gruaja 45 vjeçe ka provuar të zhytet në një thellësi prej..

botuar më 17-09-25 2.22.MD