8 bullgarë në startin e kampionatit botëror të atletikës së lehtë

Foto: iaafworldchampionships.com

Ngjarja më e madhe sportive për vitin 2017-kampionati botëror i atletikës së lehtë , starton sot në Londër . Mbi 2000 atletë nga e gjithë bota  do të masin forca në stadiumin olimpik nga data 4 deri më 13 gusht. Bullgaria do të prezantohet prej 8 atletëve. Tek femrat këtë janë Ivet Llallova-Kolio/100 dhe 200 metra/ , Gabriella Petrova /kërcim trehapësh/  Mirella Demireva/ kërcim së larti/ dhe Radosllava Mavrodieva/ gjyle/ . Tek meshkujt- Mitko Cenov/3000 metra me pengesa/, Momçill Karailiev dhe Gjeorgji Conov/kërcim trehapësh/ dhe Tihomir Ivanov/ kërcim së larti/. Ju urojmë fat të gjithë sportistëve tanë!


Më shumë nga rubrika

Qeveria mbuloi detyrimet e Federatës së Motoçiklizmit ndaj Federatës Ndërkombëtare

Qeveria mori vendim për livrimin e mjeteve suplementare në buxhetin e Ministrisë së Rinisë dhe Sportit, që të mbulohen detyrimet e Federatës Bullgare të Motoçiklizmit ndaj Federatës Ndërkombëtare. Aktualisht Federata Bullgare e Motoçiklizmit ka borxh..

botuar më 18-03-07 4.23.MD

Dy medalje për bullgarët në Kampionatin Botëror të Skive për gazetarë

Dy medalje të argjendta fitoi ekipi bullgar në Kampionatin Botëror të Skive të Disiplinave Alpine për gazetarë në pushimoren Pamporovo. Te meshkujt medalja e argjendtë është për gazetarin Julijan Stojanov, ndërsa te femrat – për redaktoren në Programin..

rinovuar më 18-02-28 3.48.MD

Federata Bullgare e Boksit ngul këmbë që ky sport të vazhdojë të jetë pjesë e familjes olimpike

Në një letër dërguar Presidentit të Komitetit Olimpik Ndërkombëtar Tomas Bah Federata Bullgare e Boksit ngul këmbë që boksi të vazhdojë të jetë pjesë e familjes olimpike. Në fillim të muajit Byroja Ekzekutive e Komitetit Olimpik Ndërkombëtar mori..

botuar më 18-02-28 9.43.PD