Një bullgarë u vra gjatë rënies në majën Han Tengri

Foto: wikipedia.org

Një qytetar bullgar u vra në majën Han Tengri në malin Tjanshan, në kufirin midis Kinës, Kirgistanit dhe Kazastanit, transmetoi kanali televiziv BTV. Nga ministria e jashtme e kanë ripohuar informatën. Akoma nuk njoftohen mosha dhe emrat e të vrarit. Incidenti është bërë më 8 gusht rreth orës 00;20. Gjatë lëshimit nga maja, bullgari ka rënë në një lartësi prej 6200 metra, fundoset 600 metra mbi shkëmbinjtë dhe vdes në vend. Shpëtimtarët të cilët kanë mbërritur kanë konstatuar, se traumat nga rënia janë shkak për vdekjen. Ekspedita me të cilën ka qenë qytetari bullgar nuk është bullgare. Maja Han Tengri është me një lartësi 6995 metra, por bashkë me krehërin e dëborës-ballik, lartësia e tij shpesh shënohet si 7010 metra. Bullgarë arrijnë deri në majë për herë të parë gjatë verës së vitit 1989, kurse deri tani është i ngjitur prej rreth 38 bullgarëve.


Më shumë nga rubrika
Drejtori ekyekutiv i AES Ivan Cankov

Ivan Cankov: Për ndryshimin e marrëveshjeve me termocentralet amerikane do të ketë nevojë për shumë kohë

Drejtori ekzekutiv i AES për Bullgarinë dhe i njërës prej termocentraleve të ashtuquajtura “amerikane” në kompleksin e minierave “Maritsa Iztok”, Ivan Cankov tha për Radion Kombëtare Bullgare se secili ndryshim në marrëveshjet e afatgjata të..

botuar më 18-03-19 5.50.MD
Rumen Radev dhe Vladimir Putin

Presidenti Radev i dërgoi një mesazh urimi Putinit për fitoren

Kreu bullgar i shtetit Rumen Radev dërgoi një mesazh urimi homologut të tij rus Vladimir Putin në lidhje me fitoren e zgjedhjeve presidenciale në federatën Ruse. “ Shpresoj se do të punojmë për realizimin e potencialit ekzistues të..

botuar më 18-03-19 5.24.MD

Bojko Borisov prezantoi mundësitë për investime në Bullgari para delegacionit nga Katari

Projekte biznesi, ndaj të cilave Katari tregon interes, u diskutuan në takimin e Kryeministrit Bojko Borisov me një delegacion nga Katari, në krye me sheikun Abdul Aziz bin Ali Al-Tani, në të cilin morën pjesë dhe përfaqësues të Qatar Investment..

botuar më 18-03-19 5.08.MD