Fitore e vlefshme për bullgarët në kualifikimet për Kampionatin Botëror të Futbollit

Kombëtarja bullgare mposhti skuadrën e Suedisë me 3:2
Foto: BTA

Në kualifikimet për Kampionatin Botëror Rusia 2018 skuadra bullgare fitoi ndeshjen kundër Suedisë me rezultat 3:2.

Me fitoren e parë që prej vitit 1967 bullgarët kanë shanse reale për klasifikim në një nga 2 vendet e para të grupit A, ku aktualisht ata ndodhen në pozitën e tretë me 12 pika.

Kombëtarja suedeze është në vend të dytë me 13 pika, kurse në vend të parë janë francezët me 16 pika.


Më shumë nga rubrika

Medalje e argjendtë për Bullgarinë në startin e Kampionatit Botëror në kërcime në trampolinë në Sofje

Motrat Mariella Peneva dhe Hristina Peneva fituan dekoratë të argjendtë në disiplinën kërcime të sinkronizuara tek vajzat në moshë 17-21 vjeç në kampionatin botëror në kërcime në trampolinë për të rinj e të reja dhe adoleshentë që starton sot në..

botuar më 17-11-17 4.54.MD
Grigor Dimitrov

Grigor Dimitrov fitoi kundër David Goffin dhe u klasifikua për gjysmëfinalet e turneve të ATP në Londër

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov luajti shkëlqyeshëm kundër belgut David Goffin në një ndeshje kyçe të finaleve të ATP në Londër. Dimitrov, i cili është në vendin e 6 në ranglistën botërore, shënoi fitoren e tij të dytë të pastër në grupin “..

botuar më 17-11-15 6.37.MD
Emilija Grueva (e dyta nga e majta)

Një bullgare kryesoi boksin botëror tek femrat

Gruaja e vetme, e cila është anëtare e Këshillit Drejtues të Federatës Bullgare të Boksit-Emilija Grueva, qe e zgjedhur për kryetare të komisionit të femrave pranë Asociacionit Ndërkombëtar të Boksit. Duke e zënë këtë post Grueva automatikisht bëhet dhe..

botuar më 17-11-15 10.25.PD