Në Bullgari përfundoi Kampionati Evropian i tenisit të plazhit

Foto: bgtennis.bg

Kampionati Evropian i tenisit të plazhit, i cili u zhvillua në vendpushimin “Santa Marina” në qytetin bregdetar Sozopoll përfundoi.

Tek meshkujt fituan Luca Cramarossa dhe Mario Garavini (nga Italia), të cilët në ndeshjen finale mposhtën bashkatdhetarët e tyre Luca Carli dhe Michelle Cappelletti me rezultat 7:6 (7), 6:4.

Ndeshja finale e femrave ishte shumë dramatike dhe ajo gjithashtu ishte mes tenisteve të Italisë. Federica Bacchetta dhe Giullia Gaspari mposhtën Sofia Xhimati dhe Flamiania Daina me 6:4, 4:6, 7:6 (5).

Në kampioant morën pjesë 112 çifte nga 22 shtete.

Më shumë nga rubrika
Hristo Stoiçkov në

Skuadra e Hristo Stoiçkovit mposhti "Dream Team-in e Barcelonës"

Skuadra e miqve të futbollistit legjendar bullgar Hristo Stoiçkov fitoi ndeshjen kundër yjeve të Barcelonës me rezultat 3:2 në shoun “Dream Team-i i Barcelonës kundër skuadrës së Stioçkovit” në qytetin bullgar Stara Zagora (Bullgari Qendrore). 10 mijë..

botuar më 17-09-21 10.53.PD

Pjesëmarrja e “Lludogorec”-it në Ligën e Evropës filloi me barazi

Kampioni bullgar i futbollit “Lludogorec” filloi pjesëmarrjen e tij në grupin C të Ligës së Evropës me barazi 0:0 si mysafir i skuadrës turke “Stamboll Bashakshehir”. Në një ndeshje tjetër të të njëjtit grupi “Hoffenheim” humbi befasisht me..

botuar më 17-09-15 10.25.PD

Klasifikimi i Bullgarisë në listën e FIFA-së për këtë vit – më i miri që nga 2010-a e këtej

Kombëtarja bullgare e futbollit po ndodhet në pozitën e 38-të në listën botërore të FIFA-së – ky është një përparim me 14 vende. Pas nesh ndodhen skuadrat e shteteve si Japonia, Paraguai, Rumania. Klasifikimi i Bullgarisë është më i miri që nga viti..

botuar më 17-09-14 3.15.MD