Turqia, Rusia, Kina dhe Serbia janë partnerët kryesorë të Bullgarisë gjatë muajit korrik

Foto: arkiv

Në periudhën janar-korrik 2017 eksporti i Bullgarisë për vende të treta është rritur me 18.9 për qind në krahasim me periudhën e njëjtë të vitit të kaluar, kurse importi shënon rritje prej 29.9 për qind, tregojnë të dhënat e Institutit Kombëtar të Statistikave. Partnerët kryesorë të Bullgarisë janë Turqia, Federata Ruse, Kina, Serbia, ish-republika jugosllave Maqedonia dhe Egjipti, të cilat formojnë 51.1 për qind prej eksportit për vende të treta. Vetëm gjatë muajit korrik eksporti i Bullgarisë për vende të treta është rritur me 8.1 për qind në krahasim me muajin e njëjtë të vitit të kaluar. Më i madh është vëllimi i mallrave të importuara nga Federata Ruse, Turqia, Kina dhe Serbia. Vetëm gjatë muajit korrik ai është rritur me 20.1 për qind. Sa i përket tregtisë me BE-në eksporti i Bullgarisë gjatë gjashtë muajve të parë të vitit është rritur me 11.3 për qind. Partnerët kryesorë të vendit janë Gjermania, Italia, Rumania, Greqia, Franca dhe Belgjika, të cilat formojnë 69.0 për qind të eksportit për shtetet-anëtare të BE-së. Importi nga BE-ja shënon rritje prej 12.2 për qind.

Më shumë nga rubrika

Shpenzimet për një orë pune në Bullgari rritën me 11 për qind për një vit

Instituti Kombëtar Statistikor evidentoi, se gjatë tremujorit të dytë të këtij viti shpenzimet e përgjithshme të punëdhënësve për një orë pune të të punësuarve rritën me 11 për qind në krahasim me të njëjtën periudhë të vitit të kaluar. Rritja në..

botuar më 17-09-20 11.53.PD

S’ka të dhëna për bullgarë të lënduar gjatë tërmetit në Meksikë

Ministria e Punëve të Jashtme në Sofje informoi se sipas informacionit të ofruar nga Ambasada bullgare në Meksikë deri tani nuk ka të dhëna për shtetas bullgarë të lënduar gjatë tërmetit me magnitudë 7 ballë sipas Rihterit, i cili ndodhi mbrëmë në..

botuar më 17-09-20 10.02.PD
Beata Shidlo gjatë takimit të saj me Kryeministrin Borisov

Kryeministrja e Polonisë Beata Shidlo është për një vizitë në Bullgari

Për një vizitë zyrtare në Bullgari sot kryeministrja e Polonisë Beata Shidlo (Beata Maria Szydło) ndodhet në Sofje. Në takimet e saj me homologun bullgar Bojko Borisov do të diskutohen marrëdhëniet ekonomike bilaterale, prioritetet e Kryesisë Bullgare..

botuar më 17-09-20 9.25.PD