Olimpiada e parë evropiane e informatikës përfundoi me 8 medalje për Bullgarinë

Foto: arkiv

Olimpiada e parë bullgare e informatikës, e cila u zhvillua në Sofje nga 7 deri në 13 shtator, përfundoi me dorëzimin e gjithsej 8 medaljeve të arta, 14 të argjendta dhe 22 medaljeve të bronzta nxënësve nga 22 shtete – anëtare të Këshillit të Evropës. Pjesëmarrësit bullgarë morën gjithsej 8 medalje – një të artë, pesë të argjendta dhe dy të bronzta. Mikpritësi i Olimpiadës së ardhshme të informatikës do të jetë Rusia, skuadra e së cilës u paraqit më mirë në edicionin e saj të parë.

Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev u takua me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së

Në Nju Jork Presidenti Rumen Radev zhvilloi takim me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres në kuadrin e pjesëmarrjes së tij në Sesionin e 72-të të Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Në takim u diskutuan..

botuar më 17-09-22 8.07.MD
Ministrja Zaharieva me diplomatin e parë të Kazakistanit Kairat Abdrahmanov

Kazakistani dëshiron të bëhet porta e Bullgarisë ndaj tregut të Azisë Qendrore

Zëvendësministrja për reformën në drejtësi dhe Ministrja e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva bisedoi në Nju Jork me diplomatët e pare të Kazakistanit, Libisë dhe Tunizisë gjatë Sesionit të 72-të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. “Kompanitë..

botuar më 17-09-22 6.06.MD
Krasimir Karakaçanov

Do të zhvillohen bisedime të reja për blerjen e gjuajtësve për aviacionin ushtarak

Do të zhvillohen bisedime të reja për gjuajtësit. Kështu ministri i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov komentoi rekomandimet e votuara nga Komisioni “Gripen” për ristartim të pjesshëm të procedurës e cila është në përmasë një miliard e gjysmë leva. Ministri..

botuar më 17-09-21 5.38.MD