Ministrja Zaharieva nuk pret keqësim në marrëdhëniet me Moskë

Foto: arkiv

Ministrja e Punëve të Jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva hodhi poshtë dyshimet se marrëdhëniet tona me Moskë mund të keqësohen për shkak të përfundimit të raportit për sigurinë kombëtare për vitin 2016 për këtë se Rusia është ndër kërcënimet kryesore të jashtme për Bullgarinë.

Konkluzioni në fjalë provokoi në Kuvend reagime kontradiktore më herët të martën.

Duke argumentuar pozitën e saj, Ministrja Zaharieva nënvizoi se raporti është bërë në bazë të fakteve objektive dhe në asnjë mënyrë nuk mund të kërcënojë marrëdhëniet e shtetit tonë me Rusinë, të cilat janë të mira.

Më shumë nga rubrika

Presidenti Rumen Radev u takua me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së

Në Nju Jork Presidenti Rumen Radev zhvilloi takim me Sekretarin e Përgjithshëm të OKB-së Antonio Guterres në kuadrin e pjesëmarrjes së tij në Sesionin e 72-të të Asamblesë së Përgjithshme të Organizatës së Kombeve të Bashkuara. Në takim u diskutuan..

botuar më 17-09-22 8.07.MD
Ministrja Zaharieva me diplomatin e parë të Kazakistanit Kairat Abdrahmanov

Kazakistani dëshiron të bëhet porta e Bullgarisë ndaj tregut të Azisë Qendrore

Zëvendësministrja për reformën në drejtësi dhe Ministrja e Punëve të Jashtme Ekaterina Zaharieva bisedoi në Nju Jork me diplomatët e pare të Kazakistanit, Libisë dhe Tunizisë gjatë Sesionit të 72-të Asamblesë së Përgjithshme të OKB-së. “Kompanitë..

botuar më 17-09-22 6.06.MD
Krasimir Karakaçanov

Do të zhvillohen bisedime të reja për blerjen e gjuajtësve për aviacionin ushtarak

Do të zhvillohen bisedime të reja për gjuajtësit. Kështu ministri i mbrojtjes Krasimir Karakaçanov komentoi rekomandimet e votuara nga Komisioni “Gripen” për ristartim të pjesshëm të procedurës e cila është në përmasë një miliard e gjysmë leva. Ministri..

botuar më 17-09-21 5.38.MD