Filloi viti i ri akademik

Foto: BTA

Universiteti i Sofjes “Shën Klimenti i Ohrid” – një nga shkollat më të vjetra të larta tek ne, me histori pothuajse 130 vjeçare, mbetet universiteti më i preferuar, i cili pranon më shumë studentë. Shkak për këtë është cilësia e procesit mësimor. Këtë e tha rektori, profesor Anastas Gerxhikov, duke përshëndetur studentët në lidhje me fillimin e vitit të ri akademik. Ai theksoi, se Universiteti i Sofjes “Shën Klimenti i Ohrid” ka vendin e vet të merituar në klasifikimet ndërkombëtare. Në të mësojnë më se 1000 studentë të huaj, ndërsa prodhimi shkencor, që siguron ai i është baras atij të të gjitha shkollave të tjera të larta tek ne.

Më shumë nga rubrika

Ngjarje me adresë ballkanike

Presidenti i Turqisë do të hapë ambasadë në Jerusalemin Lindor Presidenti i Turqisë Rexhep Taip Erdogan (Recep Tayyip Erdoğan) shpalli se do të hapë një ambasadë në Jerusalemin Lindor, ku në konsullatën e përgjithshme turke atje do të..

botuar më 17-12-18 1.04.MD

Karolina Fojerharmell Ribejro – një diell brazilian në Bullgari

Karolina Fojerharmell Ribejro mban në vetvete diellin e Brazilit dhe buzëqeshja vazhdimisht ndriçon në fytyrën e saj. Në Bullgari e sjellë muzika. “ Unë jam braziliane, kam lindur në Sao Paulo. Mësova në universitetin tonë violinë. Atëherë u..

botuar më 17-12-17 2.00.MD
Ljubov Ilieva

Për bashkatdhetarët tanë në qytetin spanjoll Alikante Shkolla Bullgare aty është një copëz nga Atdheu

Fëmijët me padurim presin festat e Krishtlindjeve për të zhytur në magjinë e tyre. Në çdo shkollë bullgare punohen zbukurime për festat, mësohen këngë, sqarohet simbolika e riteve bullgare kushtuar Natës së Buzmit dhe Krishtlindjeve. Shkollat..

botuar më 17-12-16 1.50.MD