Akademia Bullgare e Shkencave shënon 148 vjet nga krijimi i saj

Foto: BTA

Me një mbledhje solemne në Sofje Akademia Bullgare e Shkencave shënoi 148 vjet nga krijimi i saj. Disa projekte të shkencëtarëve të rinj u dalluan me diploma në kuadrin e “Programit për ndihmë të shkencëtarëve të rinj”, realizuar bashkë me Ministrinë e Arsimit dhe Shkencës. Akademia Bullgare e Shkencave është organizata më e madhe shkencore në vend dhe përbën një strukturë autonome shkencore, me një sërë institutesh shkencore dhe hallka të tjera më vete. Është themeluar në fillim si Shoqëri Letrare Bullgare në qytetin Braila të Rumanisë (1869). Në vitin 1878 shoqëria u zhvendos në Sofje, kurse në vitin 1911 mori emrin “Akademia Bullgare e Shkencave.

Më shumë nga rubrika
Kryeministri bullgar Bojko Borisov

Bullgaria ofron 500 mijë euro për Fondin e Mirëbesimit për Afrikën

Bullgaria do të marrë pjesë me të paktën 500 mijë euro për plotësimin e Fondit Urgjent të Mirëbesimit për Afrikën – tha kryeministri Bojko Borisov para mikrofonit të Radios Kombëtare Bullgare.  Kryeministri mori pjesë në mbledhjen e udhëheqësve..

botuar më 17-10-20 3.13.MD

Ministrija e jashtme bullgare në kuadrin e vizitës në Kosovë vizitoi Shtabin e KFOR-it

Ditën e dytë të vizitës në Kosovë ministrja e punëve të jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva vizitoi Shtabin e KFOR-it në Prishtinë. Në një takim me kontingjentin bullgar ministrja përgëzoi përbërjen për plotësimin e mirë të detyrave, gjë me të cilën..

botuar më 17-10-20 1.52.MD
Kryetari i Parlamentit të Greqisë Nikolaos Vucis

Greqia premton përkrahje për kryesinë bullgare të BE-së

Kryetari i Parlamentit të Greqisë Nikolaos Vucis deklaroi nga tribuni i Parlamentit në Sofje se Greqia do të jetë pranë Bullgarisë gjatë kryesisë së saj të Këshillit të BE-së. Duhet të bashkëpunojmë mbi problemet e migrantëve dhe refugjatëve, projektet..

botuar më 17-10-20 12.03.MD