U miratua formimi i Prokurorisë Evropiane

Foto: mjs.bg

Bullgaria është kategorike se janë të domosdoshme masa institucionale në nivel evropian për persekutim efektiv ndëshkimor të krimeve kundër interesave financiare të BE-së. Këtë e tha ministrja e drejtësisë Cecka Caçeva në Luksemburg para Këshillit të Drejtësisë dhe Punëve të Brendshme të BE-së gjatë debateve në kuadrin e pranimit zyrtar të Rregullores së krijimit të Prokurorisë Evropiane. Ajo theksoi, se gjatë kryesisë së vet Bullgaria do të punojë për organizimin e institucionit dhe për formimin e marrëdhënieve me shtetet që nuk bëjnë pjesë në të, si dhe me institucione dhe dikastere, duke përfshirë Evrojust dhe OLAF.

Më shumë nga rubrika
Kryeministri bullgar Bojko Borisov

Bullgaria ofron 500 mijë euro për Fondin e Mirëbesimit për Afrikën

Bullgaria do të marrë pjesë me të paktën 500 mijë euro për plotësimin e Fondit Urgjent të Mirëbesimit për Afrikën – tha kryeministri Bojko Borisov para mikrofonit të Radios Kombëtare Bullgare.  Kryeministri mori pjesë në mbledhjen e udhëheqësve..

botuar më 17-10-20 3.13.MD

Ministrija e jashtme bullgare në kuadrin e vizitës në Kosovë vizitoi Shtabin e KFOR-it

Ditën e dytë të vizitës në Kosovë ministrja e punëve të jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva vizitoi Shtabin e KFOR-it në Prishtinë. Në një takim me kontingjentin bullgar ministrja përgëzoi përbërjen për plotësimin e mirë të detyrave, gjë me të cilën..

botuar më 17-10-20 1.52.MD
Kryetari i Parlamentit të Greqisë Nikolaos Vucis

Greqia premton përkrahje për kryesinë bullgare të BE-së

Kryetari i Parlamentit të Greqisë Nikolaos Vucis deklaroi nga tribuni i Parlamentit në Sofje se Greqia do të jetë pranë Bullgarisë gjatë kryesisë së saj të Këshillit të BE-së. Duhet të bashkëpunojmë mbi problemet e migrantëve dhe refugjatëve, projektet..

botuar më 17-10-20 12.03.MD