Bullgari nuk do t’i japë Ballkanit Perëndimor shpresa të rreme për bashkim me BE-në

Liljana Pavllova
Foto: BGNES

Bullgaria nuk është në gjendje të caktojë datë për aderimin e vendeve të Ballkanit Perëndimor në BE-në. Mirëpo, ajo duhet t’u japë atyre një perspektivë të qartë dhe një drejtim në të cilin të ecin. Ky është një nga qëllimet kryesore të kryesisë bullgare, tha ministrja e kryesisë bullgare Liljana Pavllova. Perspektivën konkrete evropiane përsa i përket Ballkanit ministrja e shikon në garantimin e sigurisë dhe në infrastrukturën rrugore, hekurudhore, energjetike dhe digjitale, si dhe në heqjen e tarifave për rouming.

Më shumë nga rubrika
Kryeministri bullgar Bojko Borisov

Bullgaria ofron 500 mijë euro për Fondin e Mirëbesimit për Afrikën

Bullgaria do të marrë pjesë me të paktën 500 mijë euro për plotësimin e Fondit Urgjent të Mirëbesimit për Afrikën – tha kryeministri Bojko Borisov para mikrofonit të Radios Kombëtare Bullgare.  Kryeministri mori pjesë në mbledhjen e udhëheqësve..

botuar më 17-10-20 3.13.MD

Ministrija e jashtme bullgare në kuadrin e vizitës në Kosovë vizitoi Shtabin e KFOR-it

Ditën e dytë të vizitës në Kosovë ministrja e punëve të jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva vizitoi Shtabin e KFOR-it në Prishtinë. Në një takim me kontingjentin bullgar ministrja përgëzoi përbërjen për plotësimin e mirë të detyrave, gjë me të cilën..

botuar më 17-10-20 1.52.MD
Kryetari i Parlamentit të Greqisë Nikolaos Vucis

Greqia premton përkrahje për kryesinë bullgare të BE-së

Kryetari i Parlamentit të Greqisë Nikolaos Vucis deklaroi nga tribuni i Parlamentit në Sofje se Greqia do të jetë pranë Bullgarisë gjatë kryesisë së saj të Këshillit të BE-së. Duhet të bashkëpunojmë mbi problemet e migrantëve dhe refugjatëve, projektet..

botuar më 17-10-20 12.03.MD