Sporti është një nga mënyrat për parandalimin e agresionit ndër të rinjtë

Krasen Kralev
Foto: mpes.government.bg

Ministri i rinisë dhe i sportit Krasen Kralev merr pjesë në takimin ndërkombëtar të ministrave për politikat e rinisë, që mbahet në kryeqytetin rus Moskë. Para të pranishmëve nga 70 vende të botës, ministri bullgar theksoi si prioritet i dikasterit luftimin e agresionit dhe parandalimin e varësive ndër të rinjtë. Në Bullgari të rinjtë përbëjnë afro 1.3 milion veta, gjë që përbën 1/5 prej popullsisë së vendit. Ka raste të agresionit në shkollë, në rrugë. Për këtë arsye në vend realizohen projekte të orientuara te parandalimi i agresionit dhe varësive, dhe sporti është ai që aplikohet për këtë qëllim, theksoi Krasen Kralevi.

Më shumë nga rubrika
Kryeministri bullgar Bojko Borisov

Bullgaria ofron 500 mijë euro për Fondin e Mirëbesimit për Afrikën

Bullgaria do të marrë pjesë me të paktën 500 mijë euro për plotësimin e Fondit Urgjent të Mirëbesimit për Afrikën – tha kryeministri Bojko Borisov para mikrofonit të Radios Kombëtare Bullgare.  Kryeministri mori pjesë në mbledhjen e udhëheqësve..

botuar më 17-10-20 3.13.MD

Ministrija e jashtme bullgare në kuadrin e vizitës në Kosovë vizitoi Shtabin e KFOR-it

Ditën e dytë të vizitës në Kosovë ministrja e punëve të jashtme e Bullgarisë Ekaterina Zaharieva vizitoi Shtabin e KFOR-it në Prishtinë. Në një takim me kontingjentin bullgar ministrja përgëzoi përbërjen për plotësimin e mirë të detyrave, gjë me të cilën..

botuar më 17-10-20 1.52.MD
Kryetari i Parlamentit të Greqisë Nikolaos Vucis

Greqia premton përkrahje për kryesinë bullgare të BE-së

Kryetari i Parlamentit të Greqisë Nikolaos Vucis deklaroi nga tribuni i Parlamentit në Sofje se Greqia do të jetë pranë Bullgarisë gjatë kryesisë së saj të Këshillit të BE-së. Duhet të bashkëpunojmë mbi problemet e migrantëve dhe refugjatëve, projektet..

botuar më 17-10-20 12.03.MD