Në Sofje u mbajt Diskutimi “Perspektiva evropiane e Ballkanit Perëndimor”

Foto: BGNES

Komisioni Evropian pret, që vendet e Ballkanit Perëndimor të përfitojnë nga kryesia bullgare të Këshillit të BE-së për të avancuar në integrimin e tyre në BE-në. Këtë e deklaroi Kristijan Daniellskon, udhëheqës i Drejtorisë së Përgjithshme “Politikë për Fqinjësi të Mirë dhe Negociata për Zgjerim” pranë Komisionit Evropian në diskutimin i kushtuar perspektivës evropiane të Ballkanit Perëndimor. Ai theksoi, se përveç sigurisë duhet t’i kushtohet vëmendje zhvillimit ekonomik të Ballkanit Perëndimor.

Më shumë nga rubrika

Liderë të Bashkimit Evropian miratuan Shtyllën e të Drejtave Sociale Evropiane

Kryetari i Parlamentit Evropian Antonio Tajani, të Komisionit Evropian-Zhan-Kllod Junker dhe kryeministri Estonez Juri Ratas, vendi i të cilit aktualisht kryeson Këshillin e Bashkimit Evropian , nënshkruan Shtyllën Evropiane për të drejtat..

botuar më 17-11-17 6.31.MD

Në Bullgari po vihet re një përdorim i madh i antibiotikëve

Drejtori i Qendrës Kombëtare mbi infeksionet dhe sëmundjet parazitare profesori Todor Kantarxhiev njoftoi se, tek ne po vihet re një përdorim i tepruar i antibiotikëve. Ai paralajmëroi se, përdorimi i tepruar i antibiotikëve i kthen mikrobet e..

botuar më 17-11-17 6.01.MD

Të paktën 9 veta u vranë gjatë katastrofës në rajonin e fshatit Mikre rrethi i qytetit Lloveç

Një katastrofë e rëndë rreth fshatit Mikre, rrethi i qytetit Lloveç, mori jetën e të paktën 9 vetave, kurse mbi 15 janë të plagosurit, disa nga të cilët janë në një gjendje kritike. Gjatë incidentit i cili ka ndodhur aty rreth orës 12.50, janë..

botuar më 17-11-17 5.39.MD