Autoritetet shqiptare garantojnë të drejtat e minoritetit bullgar në vend

Ilijana Jotova dhe Ilir Meta
Foto: Agjencia Telegrafike Bullgare

Gjatë vizitës dyditore punë në Shqipëri zëvendës presidentja Ilijana Jotova u takua me presidentin e Shqipërisë Ilir Meta, kryetarin e Kuvendit Gramoz Ruçi dhe kryeministrin Edi Rama. Ajo u sigurua, se të drejtat e pakicës bullgare në Shqipëri do të garantohen dhe fëmijët me prejardhje bullgare do të mësojnë gjuhën amtare. Do të hartohen mekanizma për përfshirjen e gjuhës bullgare në shkollat e mesme, jo vetëm në shkollat e ditëve të shtune dhe të diele. Kështu fëmijët me prejardhje bullgare në se do të dëshirojnë do të jenë në gjendje të vazhdojnë arsimin në shkollat e larta bullgare. Para afro një muaji Kuvendi Shqiptar miratoi Ligjin për Mbrojtjen e Pakicave Kombëtare, me të cilin njihet ekzistenca e minoritetit bullgar në vend.

Më shumë nga rubrika

Vazhdon protesta e muzikantëve të Radios Kombëtare Bullgare

Pasi dje organizuan një protestë para ndërtesës së Radios Kombëtare Bullgare, sot muzikantët nga orkestrat e Radios vazhdojnë me demonstratë para Ministrisë së Financave. Drejtori i përgjithshëm i medias Aleksandër Velev tashmë deklaroi se për..

botuar më 18-04-24 10.10.PD
Genoveva Çervenjakova

Bullgaria përgënjeshtron veton spanjolle për Samitin BE-Ballkani Perëndimor në Sofje

Zëdhënësja e Përfaqësisë së përhershme të Bullgarisë në BE Genoveva Çervenjakova deklaroi se ambasadorët e të gjitha 28 shteteve anëtare të BE-së, në këtë numër edhe ai spanjoll, e kanë miratuar projekt-deklaratën, e cila duhet të pranohet gjatë..

botuar më 18-04-24 9.44.PD
Kryeministri Bojko Borisov

Kryeministri Borisov merr pjesë në samite rajonale në Rumani dhe Slloveni

Sot Kryeministri bullgar do të jetë në Bukuresht për të marrë pjesë në Këshillin për bashkëpunim të nivelit të lartë ndërmjet Serbisë, Bullgarisë, Greqisë dhe Rumanisë. Kryeministrat e Rumanisë – Viorika Dënçila, të Greqisë – Aleksis Cipras, të..

botuar më 18-04-24 9.18.PD