Grigor Dimitrov mbeti në vendin e tretë në ranglistën botërore të tenisit

Foto: EPA/BGNES

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov mbeti në vendin e tretë në ranglistën botërore edhe këtë javë me aktivë 5150 pika. Dimitrov arriti kulmin në karrierën e vet, pasi muajin e kaluar triumfoi në turneun final këtë stinë të ATP-së në Londër. Bullgari do ta përfundojë vitin si Nr. 3 në botë. Para tij janë vetëm Rafael Nadal nga Spanja me 10645 pika dhe Roger Federer nga Zvicra me 9605 pika. Ndërkaq, u bë e qartë se tenisti ynë tashmë nuk është përfaqësuar nga Agjencia e Menaxherëve e Roger Federerit. Kontrata e Grigor Dimitrovit, i cili më 1 janar 2014 u bashkua me kompaninë me seli në Kilvland të shtetit Ohajo, skadon në fund të këtij viti dhe nuk do të rinovohet. Pas skadimit të kontratës për interesat e Grigorit do të kujdeset menaxheri i tij Georgi Stoimenov, me të cilin tenisti bullgar punon që nga fillimi i karrierës së vet profesionale.

Më shumë nga rubrika
Fotografi nga edicioni i kaluar i turneut

Fillon turneu i boksit “Stranxha”

27 sportistë (14 meshkuj dhe 13 femra) do të jenë përfaqësuesit e Bullgarisë në edicionin e 69-të të turneut më të vjetër ndërkombëtar në Evropë – “Stranxha”. Çelja e tij është sot në orën 18.00 dhe do të vazhdojë deri më 25 shkurt. Në turne..

botuar më 18-02-19 5.18.MD

Gjimnastet bullgare morën 7 medalje në Moskë

Në turneun e gjimnastikës ritmike të serive Gran Pri në Moskë dhe në turneun ndërkombëtar vajzat bullgare fituan shtatë medalje. Ansambli mbaroi në vendin e dytë në shumëgarësh, kurse në finale mori arin për vallen me pesë rrethe, dhe argjendin – me tre..

botuar më 18-02-19 2.03.MD
Grigor Dimitrov në Roterdam

Grigor Dimitrov arriti të kualifikohet në gjysmëfinalen e turneut të Roterdamit

Tenisti më i mirë bullgar Grigor Dimitrov për herë të dytë pas vitit 2013 do të luajë në gjysmëfinalen e turnirit të tenisit në sallë në qytetin holandez Roterdam. Dimitrovi është vendosur në vend të dytë në listën e këtij kampionati dhe fitoi..

botuar më 18-02-16 5.27.MD