Ngjarje me adresë ballkanike

Ushtria dhe Policia u ndihmojnë njerëzve në fatkeqësi në Shqipëri

Foto: BGNES

Afro pesë mijë policë dhe ushtarë u dislokuan në rajonet e përmbytura në Shqipëri, për të ndihmuar shpëtimin e njerëzve të prekur. Kryeministri Edi Rama tha se situata “është jashtëzakonisht kritike”. Mbrojtja Civile njoftoi për 1500 veta të shpëtuara, disa mijë shtëpi pa rrymë elektrike dhe afro 8 mijë hektarë sipërfaqe të punueshme nën ujë, disa rrugë të pakalueshme në pjesën jugore të vendit.


Ramush Haradinaj tashmë nuk kërkohet nga Interpoli

Foto: BGNES

Kryeministri i Kosovës Ramush Haradinaj nuk figuron në listën e Interpolit me persona të cilët kërkohen për krime ushtarake të kryera prej tyre. Nga lista e urdhër arrestit u larguan 18 shtetas të Kosovës, vetëm një ditë pas vizitës së ministrit kosovar të punëve të brendshme Flamur Sefaj dhe të drejtorit të policisë Shpend Manxhuni në selinë e Interpolit në Lion. Sipas portalit “Indeksonlajn” vendimi u mor me kërkesë të autoriteteve të Beogradit, të cilët hoqën dorë nga kërkimi ndërkombëtar i këtyre personave.


Diantei turk ndaloi që burrat të ngjyrosin flokët me bojë të zezë

Foto: haberler.com

Udhëheqja e çështjeve fetare e Turqisë (Dianet) ditën e premte lëshoi një urdhëresë fetare (Fetva) me të cilën u ndalohet burrave të shfrytëzojnë bojën e zezë për flokët. Ngjyrosja e flokëve, mjekrës dhe mustaqeve është e lejueshme në se nuk ka për qëllim të mashtrojë njerëzit. Ngjyrosja me bojën e zezë nuk u lejohet burrave për shkak të normave islamike. Ndalohet muzika e cila shërben “për përhapjen e gjynahut” dhe ndalohet puna aty, ku shitet alkool, vetëm në rast se “nuk ka ndonjë mundësi tjetër të punohet për nxjerrjen e bukës së gojës”. Para pak kohe Udhëheqja e çështjeve fetare e Turqisë (Dianet) caktoi si të papërshtatshme operacionet me valutën virtuale bitcoin, kujton Agjencia RIA-Novosti.


Qindra njerëz u arrestuan për armë dhe narkotikë në Serbi

Foto: mup.gov.rs

Ministria e Punëve të Brendshme në Serbi zhvilloi gjatë disa ditëve të fundit disa operacione, gjatë të cilave u kapën 139 veta për tregti me armë dhe posedim të paligjshëm arme. U zbuluan 129 kg narkotikë, 56 pushkë dhe automate, 36 pistoleta, granata dore dhe disa minahedhës, 14.5 kg eksploziva. Të arrestuarit për shitje dhe posedim narkotikësh janë gjithsej 96, kurse për ata për ruajtjen e paligjshme të armëve – gjithsej 43.


Gruevski po përgatit për trashëgimtar të vet një përkrahës të flaktë të “antikuizimit”

Foto: vmro-dpmne.org.mk

Tri ditë pasi lideri i VMRO – DPMNE-s bëri të ditur se ka në plan të tërhiqet nga posti i liderit të partisë u bë e qartë se formacioni do të zhvillojë një kongres të jashtëzakonshëm më 23 dhjetor. Zakonisht si trashëgimtar i liderit të partisë përmendet Ilia Dimovski, i cili është ndër personat më besnikë të udhëheqësit të deritanishëm të Komitetit Ekzekutiv. Dimovski është gjithashtu ndër mbrojtësit më të flaktë të projektit tashmë të ndaluar “Shkupi 2014” dhe të politikës së të ashtuquajturit “Antikuizim i Maqedonisë”. Ai personalisht e udhëhiqte bllokadën e Parlamentit të Maqedonisë në fillim të këtij viti, gjatë të cilit u dëmtuan mbi 100 veta, përfshi këtu edhe Kryeministrin e tanishëm Zoran Zaev.

Përpilues: Stoimen Pavllov
Përgatiti në shqip: Svetllana Dimitrova, Vesella Mançeva

Më shumë nga rubrika

Shkolla bullgare në Bratislavë mbushi 70 vjet

Gjatë nëntorit të vitit 1948 në Bratislavë hapi dyer shkolla e dytë bullgare, që të bëhet mbrojtësja e shpirtit bullgar, kulturës dhe traditave në qendër të Evropës. 44 nxënësit e parë, të cilët e mbaruan shkollën, ishin fëmijë të kopshtarëve..

botuar më 18-05-25 1.24.MD

Iluministi i sotëm është një njeri me zemër të madh, me durim dhe me vullnet për fitore

Dita e Arsimit dhe Kulturës Bullgare dhe e Shkrimit Sllav – 24 Maji është një nga pak festat tek ne, të cilat nuk na kundërvë në diskutimet e përjetshme midis përkrahësve dhe kundërshtarëve. Është fakt, se asnjë politik deri tashti nuk i ka lejuar..

botuar më 18-05-24 11.25.PD

Detyra më e rëndësishme e mediave publike është të thonë të vërtetën

Financimi i pamjaftueshëm, zhvillimi digjital dhe angazhimi i publikut të ri janë sfidat, para të cilave qëndrojnë të gjitha mediat publike në Evropën Juglindore – u bë e qartë gjatë kohës së forumit të organizuar nga Radioja Kombëtare Bullgare...

botuar më 18-05-21 4.01.MD