Gjatë vitit 2017 boksierët bullgarë fituan 136 medalje gjithsej

Foto: arkiv

Federata Bullgare e Boksit e konsideron vitin 2017 si një nga më të suksesshmet në historinë e saj. Në grupet e ndryshme sipas moshës fituan 136 medalje gjithsej, 28 prej të cilave në kampionate evropiane. Për krahasim do të themi se në vitin 2016 u fituan vetëm 8 medalje. Presidenti i federatës Krasimir Ininski tha, se arritjet e sivjetshme i detyrohen ekipit të mirë, që u formua.

Më shumë nga rubrika

Bullgaria përfundoi pjesëmarrjen e saj në Ligën e Kombeve me rezultat të barabartë kundër Sllovenisë

Skuadra e Bullgarisë nuk arriti të klasifikohet për fazën finale të Ligës së Kombeve, pas ndeshjes kundër Sllovenisë, rezultati prej së cilës ishte barazi - 1:1. Ky ishte ndeshja e fundit në grupin e tretë të divizionit C. “Luanët” kishin nevojë..

botuar më 18-11-20 11.35.PD

Petër Bellberov fitoi medaljen e argjendtë në Kampionatin Evropian të Boksit për amatorë

Bullgari Petër Bellberov fitoi medaljen e argjendtë në kategorinë mbi 91 kilogramë në Kampionatin e Bashkimit Evropian për boks për amatorë në qytetin spanjoll Valladolid . Bellberov humbi në finale nga anglezi Fraser Clark me 0:5 prej votave të..

botuar më 18-11-19 1.51.MD

Notari bullgar Petër Stojçev do të rivalizojë në garën e parë në ujërat e akullta të Antarktidës

Pas disa orësh notari bullgar Petër Stojçev dhe 15 notarë të tjerë nga 9 shtete do të nisen me anije nga Punta Arenas (Kili) për në Antarktidë. Aty ata do të marrin pjesë në garën e parë të notimit në ujërat e akullta të Kontinentit të Shtatë. Para se të..

botuar më 18-11-16 3.56.MD