Rumen Radev u takua me presidentët e Kosovës dhe Malit të Zi

Hashim Thaçi me homologun e tij bullgar Rumen Radev

Presidenti Rumen Radev zhvilloi në Sofje takime me homologët e tij të Kosovës dhe Malit të Zi Hashim Taçi dhe Filip Vujanoviç.

Gjatë takimeve Radevi pohoi gatishmërinë e Bullgarisë për përkrahjen e shteteve të Ballkanit Perëndimor në të gjitha sferat e procesit të integrimit, realizimit të reformave demokratike dhe plotësimit të kritereve për anëtarësi në BE.

Nga ana e tyre Thaçi dhe Vujanoviç falënderuan për pozitën aktive të Bullgarisë. Gjatë bisedimeve me Hashim Thaçi Presidenti bullgar ngriti çështjen për njohjen zyrtare të pakicës bullgare në Kosovë.


Më shumë nga rubrika

Kryeministri bullgar do të jetë për vizitë në Rusi më 30 maj, bëri të ditur Kremlini

Vizita e Kryeministrit të Bullgarisë Bojko Borisov në Rusi do të mbahet më 30 maj, bëri të ditur TASS, duke u mbështetur te fjalët e Jurij Ushakovit, ndihmësi i Presidentit rus Vladimir Putin. Më 30 maj presim për vizitë pune Kryeministri i Bullgarisë..

botuar më 18-05-23 5.19.MD

Borisov dhe Zaev do të përulen së bashku para varrit të Shën Kirilit në bazilikën “Santa Maria Maggiore”

Kryeministri Bojko Borisov do të jetë për vizitë në Romë më 24 maj dhe në audiencë te Kreu i Kishës Rimokatolike Tërëshenjtëria e tij Papa Fraçesku më 25 maj. Rasti i vizitës është shënimi i 24 majit - Ditës së Shkrimit Sllav dhe Kulturës Bullgare. Për..

botuar më 18-05-23 5.13.MD

Domaini në alfabetin cirilik .ею – gjithnjë e më i njohur

Domaini në alfabetin cirilik .ею po fiton popullaritet gjithnjë e më të madh edhe gjatë vitit të dytë pas krijimit të tij para dy vitesh. Domainet .ею tashmë janë pothuajse 2000, kurse numri i përgjithshëm i damaineve të regjistruara në alfabetin..

botuar më 18-05-23 4.31.MD