Një kompleks industrial dhe teknik do të ndërtohet në Varna

Porti i qytetit varna
Foto: BGNES

Qyteti bregdetar Varna do të ketë një qendër të vet industrial dhe teknik. Projekti për të do të realizohet nga Bashkia e qytetit dhe kompania kombëtare “Zonat Industriale”.

Bashkia ofron prone tokësore me sipërfaqe të përbashkët 41 680 metra katrore, kurse angazhimi i shtetit do të jetë ta ndërtojë infrastrukturën përkatëse.

Vendi i zgjedhur ofron lidhje të drejtpërdrejtë me sistemet e të gjitha llojeve të transportit – detar, rrugor, hekurudhor dhe ajror.

Tashmë ka investitorë, të cilët kanë treguar interes për qendrën e re.


Më shumë nga rubrika
Papa Françesku

Kryeministri bullgar do të pritet në audiencë nga Papa Françesku

Kreu i Kishës Rimo-Katolike Papa Françesku do të presë sot Kryeministrin Borisov, i cili është për vizitë zyrtare në Romë dhe Vatikan me rastin e festës së shkrimit dhe kulturës bullgare. Audienca do të jetë e dyta e Borisovit me Papën..

botuar më 18-05-25 10.19.PD
Delegacvionet në bazilikën

Kryeministrat e Bullgarisë dhe Maqedonisë nderuan në Romë kujtimin e shenjtorëve Kiril dhe Metodi

Delegacionet zyrtare të Bullgarisë dhe Maqedonisë, në krye me kryeministrat Bojko Borisov dhe Zoran Zaev, shënuan për here të pare së bashku veprimtarinë dhe kujtimin e vëllezërve të shenjtë Kriri dhe Metodi, krijuesit e alfabetit të sllavëve...

botuar më 18-05-25 9.39.PD

Kryeministri bullgar do të jetë për vizitë në Rusi më 30 maj, bëri të ditur Kremlini

Vizita e Kryeministrit të Bullgarisë Bojko Borisov në Rusi do të mbahet më 30 maj, bëri të ditur TASS, duke u mbështetur te fjalët e Jurij Ushakovit, ndihmësi i Presidentit rus Vladimir Putin. Më 30 maj presim për vizitë pune Kryeministri i Bullgarisë..

botuar më 18-05-23 5.19.MD