R. Radev: Marrëdhëniet e shkëlqyeshme mes Kinës dhe Bullgarisë duhet t'i gjejnë përpjesëtimet e tyre pragmatike

Presidenti Rumen Radev
Foto: EPA/BGNES

Bullgaria dhe Kina kanë marrëdhënie të shkëlqyeshme politike në bazë të mirëbesimit të ndërsjellët dhe të respektit. Këtë e deklaruan Presidenti Rumen Radev dhe zëvendës-kryetari i Konferencës politike konsultative popullore të Kinës Çen Juan.

“Bullgaria e përkrah iniciativën e presidentit Xi Jinping “Një brez, një rrugë”, e cila qëllon përmirësimin e lidhjes mes Evropës dhe Azisë, dhe dëshiron të jetë pjesë prej saj” – thotë kreu i shtetit bullgar.

U nënvizua gjithashtu domosdoshmëria për realizimin në mënyrë pragmatike të potencialit për bashkëpunim dypalësh. Kjo duhet bërë nëpërmjet investimeve në zona industriale dhe teknologjike bullgare dhe në qendra shkencore.


Më shumë nga rubrika

Protestat në Sofje po vazhdojnë

Në qendrën e Sofjes edhe sonte (të hënën) vazhdojnë protestat kundër çmimeve të larta të lëndëve djegëse dhe ato të neneve të fëmijëve me aftësi të kufizuara, të cilat insistojnë për dorëheqjen e Zëvendëskryeministrit Valeri Simeonov. Dy..

botuar më 18-11-12 7.05.MD
Eurokomisionerja Maria Gabriel

Maria Gabriel: Evropa duhet t’i mbajë njerëzit në qendrën e politikës së vet digjitale

Në një takim pune në Paris në kuadrin e Forumit vjetor për Menaxhimin e Internetit eurokomisionerja bullgare për ekonominë dhe shoqërinë digjitale Maria Gbriel bisedoi me Presidentin e Francës Emmanuel Macron për udhëheqjen evropiane dhe..

botuar më 18-11-12 6.11.MD
Elina Stojanova para librarisë së saj në Londër

Bullgarja Elina Stojanova është pjesë e videospotit të kryebashkiakut të Londrës Sadiq Khan

Bullgarja Elina Stojanova dhe libraria e saj në Londër ishin zgjedhur për spotin e kryebashikaut të Londrës Sadiq Khan, informoi https://bulgariansinlondon.com. Gjatë korrikut 2016 kryebashkiaku Sadiq Khan filloi fushatën “Londra është e hapur” dhe..

botuar më 18-11-12 4.35.MD