Vidin Daskallov është artisti i dashur i operetës gjatë shekullit të XX i publikut bullgar

Foto: arkiv

Mbaroi anketa vjetore “Artistët juaj të dashur të shekullit të XX” të programit për arte muzikore dhe skenike “Kasta Diva”. Ai i ishte kushtuar 100 vjetorit të krijimit të Teatrit Profesional të Operës. Anketa u zhvillua me anë të votimit në sajtin e Radios Kombëtare Bullgare dhe ndër publikun e Teatrit Muzikor Kombëtar “Stefan Makedonski”.

Sipas rezultateve artisti më i dashur i operetës i publikut bullgar është Vidin Daskallov. Pas tij është Noj Nikollov dhe Aron Aronov, kurse ndër aktoret janë Mimi Ballkanska, pas saj janë Liljana Kisjova dhe Ljudmilla Çeshmexhieva.

Nga anketat e kaluara mësuam se Luçano Pavaroti është tenori më i dashur i publikut bullgar. “Liqeni i Mjellmave” është baleti më i dashur. “Mbretëresha e Çardashit” është opereta më e dashur, ndërsa “Lejdi ime e mrekullueshme” është mjuzikëli më i preferuar.

Më shumë nga rubrika

Një ekspozitë me antika bullgare është në krye të klasifikimit për ekspozitë më të autoritetshme

The Art Newspaper shpalli ekspozitën e Institutit Arkeologjik Kombëtare me Muze pranë Akademisë Bullgare të Shkencave “Ari i parë. Ada tepe: miniera më e lashtë e arit”, ekspozitën më të vizituar me tematikë antike gjatë vitit 2017. Klasifikimi është..

botuar më 18-04-15 11.15.PD

Fotografi Nikolla Mihov përpiqet të kuptojë se pse Mona Liza u bë “yll” i selfi-manisë

Një selfi me Mona Lizën është hiti ndër turistët botërorë, të cilët vizitojnë muzeun Luver të Parisit dhe magjepsen nga buzëqeshja enigmatike e kryeveprës së Leonardos. Para disa dekadash reaksionet ishin thjesht një shikim më i thelluar, por sot mania..

botuar më 18-04-14 1.25.MD

“Poezia në metro” na fton të paktën për një çast të zhytemi në kuptimin e fjalëve

A ka vend për poezi në metronë plot e përplot me njerëz dhe zhurma? Kategorikisht po. Këtë e provon Instituti Kulturor i Polonisë në Sofje, i cili për herë të tretë me radhë, bashkë me “Gazetën Letrare” i fton njerëzit që të ndalen të paktën për..

botuar më 18-04-14 10.55.PD