Mbledhja e Joan Pagëzorit, Pararendësit – një festë e lidhur me simbolikën e lashtë bullgare

Foto: BGNES

Më 7 janar Kisha Ortodokse Bullgare kremton kujtesën e Shën Joan Pagëzorit, i cili e pagëzoi Jisu Krishtin në ujërat e lumit Jordan. Festa quhet nga populli Ivanovden. Shën Joan Pagëzori është i njohur edhe me emrin Pararendës, sepse i ka përgatitur njerëzit për ardhjen e Krishtit. Ivanovden është një prej festave më të respektuara në Bullgari që nga antikiteti deri më sot. Ivan do të thotë “Bekimi i Zotit”, por sipas bullgarëve ky është emri i mbrojtësit të fisit bullgar – Shën Ivan Rillski, ai është simbol i besimit, shpirtit kombëtar, patriotizmit. Këtë ditë ne kujtohemi për mbretërit bullgarë me këtë emër – Ivan Asen, Ivan Shishman, Ivan Sracimir, Ivan Aleksandër.

Снимка

Ivan është forma sllave e emrit Joan – emri më i njohur mashkullor në botën e krishterë. Ky është emri i 23 papëve, i mbretërve të Hungarisë, Polonisë, Portugalisë, Francës, Rusisë, i disa udhëheqësve bullgarë. Emri ka shumë variante të huaja– varianti anglez John, ai francez Jean, ai shqip Gjon, ai turk Yahya etj. Ky emër është përhapur edhe në Lindjen e Largët – YueHa në Kinë, Iok-han në Tajvan, është përhapur madje në Japoni.

Foto: sabori.bg

Sot 300 mijë bullgarë e shënojnë Ditën e Joan Pagëzorit. Siç Theofania edhe Ivanovden është lidhur me simbolikën e lashtë bullgare. Të ashtuquajturat “Ditë të ndyra” (Që nga Krishtlindjet deri në Theofani) tashmë kanë kaluar dhe të gjithë janë plotë shpresë për një kohë më të mirë. Larja tradicionale për shëndet vazhdon edhe këtë ditë. Djemtë i lajnë vajzat, nuset dhe vajzat e vogla deri në moshën 1 vjeç, që të pastrohen me Ujin e Bekuar. Në tryezën festive ka grurë, fasule, fruta të thata, byrek, mish derri me lakër etj. Këtë ditë festojnë të gjithë që e kanë emrin Joan, Ivan etj.

Më shumë nga rubrika

93 vjet nga atentati në kishën “Shën Nedelja” – atentati më i përgjakshëm terrorist në historinë bullgare

Më 16 prill të vitit 1925 u krye atentati më i përgjakshëm terrorist në historinë tonë – atentati në Katedralen “Shën Nedelja” në Sofje. Organizator ishte krahu ultra i majtë i Partisë Komuniste Bullgare, e cila pas vitit 1923 u ndalua me vendim..

botuar më 18-04-16 2.37.MD

E Diela e Apostullit Thoma

Të dielën e parë pas Pashkëve ia japim respektin tonë Apostullit Thoma – një prej 12 nxënësve të Krishtit. Pas ngjalljes Zoti iu shfaq apostujve. Thomai, i cili atë ditë nuk ishte me ta, nuk besoi që Zoti u ngjall vërtet. “Po s’ pashë plagët e..

botuar më 18-04-15 9.05.PD

Bullgaria e Vollgës – porta mesjetare midis Lindjes dhe Perëndimit

Pas shpërbërjes së Bullgarisë së Vjetër të Madhërishme të khanit Kubrat, biri i tij i dytë Kotrag nisi në veri në krye të fisit protobullgar kotargi. Ata u vendosën përgjatë rrjedhjes së lumit Sredna Vollga dhe te viti 660 formuan Bullgarinë e..

botuar më 18-04-14 2.15.MD