Ngjarje me adresë ballkanike

Kryeministri Zaev: negociatat për emrin e Maqedonisë po zhvillohen me sukses

Foto: BGNES

Në një intervistë për mkd.mk kryeministri Zoran Zaev informoi se faza e re e negociatave për emrin e Maqedonisë tani për tani realizohet me sukses. “Ndërmjetësuesi Matju Nimic (Matthew Nimitz) uli në një tryezë me palët negociuese dhe sipas tij të dyja vendet janë gati të hyjnë në fazën e zgjidhjes së çështjes”. Akoma nuk ka ardhur koha për bisedime për propozimet konkrete rreth emrit të shtetit, mirëpo sipas Kryeministrit Zaev takimet e shpeshta do të jenë në dobi të zgjidhjes së shpejtë të problemit. Zaevi është kategorik se për çështjen e emrit të vendit të tij duhet zhvilluar një referendum.


Ciprasi është optimist për çështjen e emrit të Maqedonisë

Foto: BGNES

Për gazetën „Nea Selida” Kryeministri grek Aleksis Cipras shpalli se është optimist për çështjen e kontestimit të emrit të Maqedonisë . Në një intervistë për këtë medie ai shprehi bindjen e tij se ka ardhur koha e përshtatshme për marrjen e vendimeve të domosdoshme. Njëkohësisht Kryeministri i bëri thirrje opozitës të kuptojë se çështja e emrit të fqinjës veriore të Greqisë nuk duhet të jetë arsye për intriga të brendshme partiake dhe po të ketë një perspektivë për zgjidhjen e problemit, duhet të krijohen premisa për konsensus të gjerë parlamentar.

 

Ministri i jashtëm i Serbisë nuk pret përparim mbi çështjen e Kosovës gjatë 2018-ës

Foto: BGNES

Viti 2018 nuk do të jetë vendimtare për zgjidhjen e problemit me Kosovën, pohon gazeta e Beogradit “Danas”, duke cituar deklaratat e Ministrin serb të punëve të jashtme Ivica Daçiç. Ministri ka nënvizuar se negociatat do të jenë të vështira. Sipas tij një zgjidhje pa marrëveshje nuk është e mundshme, mirëpo akoma nuk është e qartë se çfarë do të thotë “marrëveshje ligjore detyruese” për normalizimin e marrëdhënieve mes Beogradit dhe Prishtinës, as nuk janë filluar bisedime për këtë.


Aeroporti i Beogradit është marrë me koncesion nga një kompani franceze

Foto: wikipedia.bg

Grupi frances i ndërtimit Vinci Airports mori me koncesion për 25 vjet aeroportin e Beogradit dhe për këtë kontratë ai paguan 1,5 miliarda euro, informoi Kryeministrja e Serbisë Ana Bërnabiç. Vinci Airports, i cili ka filluar veprimtarinë e vet me një koncesion në Kamboxhia në vitin 1995, tani ka 35 aeroporte, të cilat shërbejnë 130 miliona udhëtarë çdo vit. Aeroporti i Beogradit është më i madhi në Ballkan dhe Serbia qëllon që ai të bëhet qendra rajonale me kompaninë kombëtare “Air Serbia” në partneritet me Etihad Airways.


„Sheraton“ largohet nga Shqipëria

Foto: sheratontiranahotel.com

Shoqata Shqiptare e Turoperatorëve dhe Agjencive Turistike (ATOA) informoi se më 1 janar 2018 rrjeti i njohur i hotelerisë Sheraton largohet nga vendi. Shoqata e vlerëson këtë si ngjarja më negative për turizmin shqiptar për 20 vitet e fundit. Nga ana e “Sheraton”-it akoma nuk ka shpjegim zyrtar për arsyet konkretet të largimit, mirëpo nga ATOA komentojnë se vendimi është lidhur me politikën e gabuar në fushën e turizmit. Hoteli “Sheraton” në Tiranë punon në Tiranë që nga viti 2003 dhe atëherë ai u bë hoteli i parë me pesë yje në territorin e Shqipërisë. Me largimin e këtij zinxhiri hotelerik vendi humb një brand, i cili është garanci për cilësi të lartë dhe vetë tërheq turistë të klasës së lartë.

Përpiloi: Stoimen Pavllov
Përgatiti në shqip: Jordanka Ivanova

Më shumë nga rubrika

Duhet një politikë e posaçme shtetërore për fshatin bullgar, është e mendimit Zëvendëspresidentja Ilijana Jotova

“Shteti është ai, i cili duhet ta ndihmojë fshatin bullgar në zhvillimin e tij, që të mund të mbeten atje njerëzit e rinj” – këtë e bëri të ditur Ilijana Jotova në fshatin e Silistrës Profesori Ishirkov. Atje u zhvillua një ceremoni e posaçme me rastin..

botuar më 18-04-21 11.40.PD

90% nga bullgarët i konsiderojnë produktet malore si të pastra dhe shëndetësore

Më shumë se 60% prej bullgarëve kategorikisht e përkrahin aplikimin e termit për cilësi ”produkt malor”. 27% mendojnë se kjo do të çojë deri në një efekt të mirë, kurse mezi 3% janë kundra, tregon studimi kombëtar sociologjik i agjencisë AFIS. Studimit..

botuar më 18-04-21 10.20.PD

Të mos të ndihemi si njerëz pa gojë, apeloi Desisllava Stefanova – Bullgarja e Vitit e Agjencisë Shtetërore për Bullgarët Jashtë Shtetit

Për vit të 9 të radhës Agjencia Shtetërore për Bullgarët Jashtë Shtetit dha çmimin Grua e Vitit. Të nominuar për çmimin në emër të Shenjtores Zllata Mëglenska qenë 15 bullgare nga e gjithë bota, të cilat i edukojnë fëmijët e bashkatdhetarëve tanë..

botuar më 18-04-20 1.58.MD